مقالات آموزشی

نکات ضروری کلی برای کراتینه در دوران بارداری و شیردهی

نکات ضروری کلی برای کراتینه در دوران بارداری و شیردهی

آیا کراتینه در دوران بارداری و شیردهی امکان پذیر است؟ انجام روش هایی برای صافی مو مانند کراتینه، ممکن است در دوران بارداری یک ایده عالی به نظر برسد، زیرا موهای شما را بسیار بیشتر کنترل کرده و از وز شدن آن جلوگیری می کند. اما آیا این روش ها در دوران بارداری یا شیردهی واقعا بی خطر است؟

پاسخ به این سوال، در واقع بسیار پیچیده تر از یک بله یا خیر ساده است. برخی از محصولات صاف کننده کراتینه، غیر سمی و فاقد فرمالدئید بوده و بنابراین از لحاظ تئوری، استفاده از آن برای افرادی که باردار یا شیرده هستند، بی خطر است. در این مقاله از مجموعه مقالات مجله زلفان، به بررسی بیشتر مضر یا بی خطر بودن انجام کراتینه برای خانم های باردار یا شیرده می پردازیم. اگر شما یا یکی از اطرافیان تان باردار هستید و می خواهید تا پیش از به دنیا آمدن فرزندتان، موهایتان را کراتینه کنید، مطالعه این مطلب می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

همچنین علاوه بر مادران باردار، به بررسی انجام کراتینه برای مادران شیرده نیز پرداخته و بی خطر بودن آن برای مادر و کودک را بررسی می کنیم. مطالعه این مطلب همچنین برای خانم های باردار که در مراکز تخصصی صافی مو مشغول به کار هستند و می خواهند مطمئن شوند که کار با مواد صافی برای آن ها و یا جنین مشکلی ندارد، توصیه می شود. ادامه این مطلب از فروشگاه زلفان را برای بررسی تمام این موارد از دست ندهید.

کراتینه در دوران بارداری و شیردهی : کراتینه مو برای زنان باردار

اگرچه هنوز اطلاعات کافی برای نظر قطعی درباره انجام کراتینه مو برای خانم های باردار وجود ندارد، اما بیشتر افراد متخصص بر این عقیده هستند که انجام این کار تا حد زیادی بی خطر است. بنابه گفته این افراد، محصولات صافی و یا رنگ ها، تنها روی بافت های رویی مو اثر گذاشته و نمی تواند به درون پوست نفوذ کند، به همین دلیل می توان گفت کراتینه برای خانم های باردار تا حد زیادی بی خطر است. البته که باید به نوع مواد استفاده شده در این درمان ها نیز دقت کنید. داشتن درصدهای بالا از مواد شیمیایی مضر، اگرچه نتیجه مطلوب تری روی صافی موها خواهد گذاشت، اما استفاده از آن برای خانم های باردار توصیه نمی شود. پس در صورتی می توان گفت که این افراد مجاز به انجام کراتینه هستند، که مواد بی خطر برای آن ها استفاده شود.

به احتمال زیاد، استفاده از این درمان ها در دوران بارداری بی خطر است. برخی مطالعات انجام شده، نشان می دهد که استفاده از محصولات صاف کننده مو، خطر زایمان زودرس یا داشتن نوزاد با مشکلات احتمالی را افزایش نمی دهد. اما برای ایمن بودن مادر و جنین، بهتر است در دوران بارداری حداقل تنها یک درمان را انجام دهید، و یا از انجام تمام آن ها به طور کامل اجتناب کنید.

کراتینه مو در دوران بارداری

کراتینه برزیلی در دوران بارداری

در حالی که انجام روش های صافی استاندارد به احتمال زیاد بی خطر هستند، استفاده از کراتینه برزیلی احتمالاً چندان بی خطر نباشد. مواد کراتینه برزیلی، معمولاً حاوی ماده شیمیایی فرمالدئید است. این ماده خطرناک بوده و می تواند از طریق پوست و یا با تنفس آن، به بدن جذب شود و در اگر برای مدت طولانی و به صورت مداوم در معرض آن قرار بگیرید، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

با توجه به این مسئله، کشورهای زیادی از طریق سازمان های بهداشت و درمان خود، اقدام به محدود کردن استفاده از ماده فرمالدهید در محصولات مختلف خود کرده اند. حد استاندارد استفاده از این ماده، تنها 0.2 درصد است اما برخی از مواد کراتینه مو، حتی تا 10 درصد هم فرمالدهید دارند. استفاده از این مواد نه تنها برای افراد باردار و شیرده، بلکه حتی برای افراد معمولی نیز مضر است. بنابراین اگر باردار هستید، به طور قطع باید از استفاده کراتین های حاوی فرمالدهید یا کراتینه برزیلی، خودداری کنید.

اگرچه برخی محصولات کراتین بدون فرمالدئید نیز در بازار موجود است، اما باید در مورد آن ها نیز احتیاط کنید چرا که آزمایشات انجام شده روی برخی از آن ها نشان می دهد که ممکن است درصدهایی از این ماده را درون ترکیبات خود داشته باشند.  

کراتینه در دوران بارداری و شیردهی : کراتین برای مادران شیرده

برای مادران شیرده، توجه به سبک زندگی و داشتن یک زندگی سالم، بسیار مهم است. چرا که از طریق شیر مادر، عناصر مفید و مضر که بر سلامت و ایمنی نوزاد تأثیر می گذارد، به کودک منتقل می شود. معمولاً این افراد روی تغذیه و حتی محصولات آرایشی و مراقبتی خود بسیار حساس بوده و خدمات مربوط به زیبایی و سلامت خود را تنها در مراکزی که به آن ها اعتماد دارند، انجام می دهند. اما در مورد صافی مو با کراتینه و یا روش های دیگر چطور؟ آیا این افراد می توانند موهای خود را کراتینه کنند؟

برای پاسخ به این سوال، باید ترکیبات تشکیل دهنده محصولات صاف کننده و کراتینه را به خوبی مطالعه کنید. محصولات حاوی فرمالدهید و فرمالین، بسیار خطرناک و سرطان زا بوده و در استفاده مداوم، می تواند باعث استفراغ، حالت تهوع و سرگیجه شود. برای نوزاد نیز عوارض شدیدتر بوده و می تواند منجر به بثورات، خارش شدید و قرمزی شود. طبیعتاً با وجود این موارد، نمی خواهید سلامتی خود و نوزاد را به خطر بیاندازید. در این شرایط، صحیح ترین راه حل یافتن محصولات صاف کننده با ترکیبات غیر مضر برای سلامتی است. هر ساله محصولات بیشتری با این مشخصات توسط تولید کنندگان ساخته می شود تا از ایمنی کافی برخوردار باشد.

به منظور جلوگیری از عوارض جانبی نامطلوب، صاف کردن موها با روش کراتینه در دوران شیردهی توصیه نمی شود. بهتر است تا پایان دوره شیردهی صبر کنید تا از سلامت نوزاد و مادر شیرده خود محافظت کنید.

کراتینه مو در دوران شیردهی

آیا مادران باردار می توانند در مراکز کراتینه کار کنند؟

از نظر متخصصان زیبایی، خطرات دوران بارداری برای کسانی که در معرض مواد شیمیایی صاف کننده مو و کراتینه هستند، تحت تأثیر تعداد ساعات کار و همچنین شرایط کار قرار می گیرد. یک مطالعه انجام شده، نشان می دهد که برای خانم هایی که بیش از 40 ساعت در هفته را در سالن های زیبایی و در معرض رنگ موها و یا مواد صافی قرار می گیرند، خطر بیشتری برای سقط جنین در وجود دارد. برای این افراد، شرایط مناسب کار  مانند پوشیدن دستکش محافظ، عدم خوردن و آشامیدن در محل کار و اطمینان از تهویه مناسب محل کار نیز برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض گازهای مواد شیمیایی، بسیار مهم است.

به طور کلی، استفاده از درمان های مو برای دوران بارداری بی خطر تلقی می شود. اما برای اطمینان بیشتر، بهتر است که حداقل تا سه ماهه اول بارداری (و یا حتی تا بعد از دوره بارداری) از کار در این مراکز پرهیز کنید و یا، در مراکزی مشغول به کار شوید که اطمینان دارید از مواد بی خطر و یا گیاهی استفاده می کنند.

نکات ضروری کلی برای کراتینه در بارداری یا شیردهی

موارد زیر، نکات ضروری و خلاصه هستند که باید برای کراتینه در دوران بارداری یا شیردهی رعایت کنید.

  • برای کراتینه موهای خود، حداقل تا سه ماهه دوم بارداری صبر کنید.
  • مطمئن شوید که روند کراتینه در مکانی با تهویه خوب انجام می شود.
  • مواد شیمیایی را بیش از آنچه که در دستورالعمل ذکر شده، روی موهای خود نگذارید.
  • بعد از کراتینه، پوست سر خود را کاملاً با آب بشویید.
  • هنگام استفاده از مواد، دستکش بپوشید.
  • دستورالعمل های روی بسته را با دقت دنبال کنید.
  • قبل از شروع، یک تست برای واکنش های آلرژیک انجام دهید.
  • هرگز ابروها و مژه ها را رنگ یا دکلره نکنید. این می تواند باعث تورم یا افزایش خطر عفونت در ناحیه چشم شود.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید، این واقعیت است که بارداری به خودی خود می تواند به طور طبیعی بافت مو را تغییر دهد. همچنین بارداری ممکن است باعث شود موهای شما واکنش متفاوتی به کراتینه یا رنگ ها نشان دهند. در این صورت، ممکن است بخواهید تا بعد از بارداری برای انجام این کارها روی موهای خود صبر کنید.

نکات ضروری کلی برای کراتینه در بارداری یا شیردهی

جمع بندی نهایی کراتینه در دوران بارداری و شیردهی

به طور کلی و با توجه به تمام نکات گفته شده در بالا، ما انجام هیچگونه درمان صاف کننده کراتین را در دوران بارداری یا در دوران شیردهی توصیه نمی کنیم. دلیل این امر این است که در دوران بارداری یا شیردهی، یک زن تغییرات هورمونی زیادی را تجربه کرده؛ و از این رو تغییرات زیادی در بافت، میزان فر و وز شدن موها ایجاد می شود. بنابراین آنچه اغلب اتفاق می افتد این است که به نظر می رسد که درمان هایی مانند کراتینه، یک روز کار می کند و در روز دیگری به دلیل نوسانات هورمونی کار نمی کند.

تغییر مداوم سطوح هورمونی که فرد را تحت تأثیر قرار می دهد، ممکن است نتیجه درمان را تغییر داده و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. این درمان حتی ممکن است موثر باشد، اما به دلیل این عدم تعادل هورمونی به مدت طولانی دوام نداشته باشد. پس، توصیه می شود تا حد امکان، تا پایان دوره بارداری خود برای انجام کراتینه صبر کنید و در غیر اینصورت، در انتخاب مواد کراتینه، دقت زیادی داشته باشید. برای خرید کراتینه اصل و بدون مواد مضر، می توانید به وب سایت فروشگاه زلفان مراجعه کنید و با مشورت آرایشگر خود، بهترین نوع کراتین را در این وب سایت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *