مقالات آموزشی

آموزش قدم به قدم رنگساژ کردن مو در منزل

آموزش قدم به قدم رنگساژ کردن مو در منزل

آموزش قدم به قدم رنگساژ کردن مو در منزل ، چگونه در خانه مو های خود را رنگساژ کنیم؟

کسانی که موهای خود را رنگ می کنند، به خوبی می دانند که همان جلوه روزهای اول را برای همیشه نخواهند داشت. همه ما ممکن است بعد از مدتی متوجه از بین رفتن جلوه درخشان موها و تیره و کدر شدن آن شویم که در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود. مواردی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب، شستن موها با شامپوهای سولفات دار، املاح زیاد و نامناسب آب، آلودگی محیطی، شنا در استخرهای با آب کلردار و …، همگی باعث می شوند که به مرور رنگ زیبای موها از بین برود. اما چاره کار چیست؟ آیا باید مدام رنگ موها را تمدید کرد؟

طبیعتاً رنگ کردن مداوم موها تنها برای بازگرداندن رنگ روزهای اول، راه حل منطقی محسوب نمی شود چرا که آسیب شدیدی به بافت مو می رساند. همچنین حتی اگر فاکتور آسیب رسیدن به موها را در نظر نگیریم، صرف هزینه بالا برای رنگ کردن مداوم موها هم به هیچ وجه منطقی به نظر نمی رسد. چاره این مسئله، رنگساژ کردن کردن مو است. در این مطلب از مجموعه مقالات مجله زلفان، قصد دارید تا با معرفی بیشتر این تکنیک، آموزش قدم به قدم رنگساژ کردن مو در منزل را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین فرمول برخی از پرطرفدارترین رنگساژهای زیبا را به شما آموزش می دهیم تا موهایتان را همان طور که می خواهید، رنگساژ کنید.

رنگساژ مو چیست؟

به تکنیک ترمیم رنگ موها، اصطلاحاً رنگساژ گفته می شود. در این تکنیک، به جای این که از رنگ موهای شیمیایی و مضر به اندازه زیاد استفاده کنند، آن ها را با آب و یا مواد دیگر رقیق کرده و سپس روی موها می گذارند. به این ترتیب موهای کدر شده، بدون این که آسیب جدی ببیند، جلوه زیبا و درخشان خود را دوباره به دست می آورد.

همچنین با رنگساژ موها، می توانید تناژ رنگی آن را تغییر داده و به رنگ دلخواه درآورید. رنگساژهای مختلف به صورت آماده و یا به صورت شامپو در بازار موجود بوده و شما با توجه به طیف رنگ موهای خود و بر اساس سلیقه، می توانید هر یک را خریداری کنید. البته باید در انتخاب تناژ رنگساژ دقت کنید تا رنگ موی نهایی به صورتی که می خواهید، باشد. نکته دیگری که باید به آن دقت کنید، این است که از رنگساژها برای موهای روشن و بلوند شده، استفاده می کنند و اگر موهای تیره دارید، رنگساژ هیچ تاثیری روی رنگ آن نخواهد داشت.

یک نکته حائز اهمیت درباره رنگساژ موها، توجه به درجه آن و درجه روشنی موهایتان است. همواره باید توجه کنید که رنگساژ باید حداقل یک شماره از پایه دکلره شما تیره تر باشد. برای مثال برای افراد با موهای دکلره پایه 6، باید رنگساژ درجه 5 را انتخاب کنند. برای کسانی هم که موهای کاملاً روشن و بلوند دارند، رنگساژ درجه 8 تا 10 بهترین انتخاب است.

رنگساژ مو چیست؟

آموزش رنگساژ کردن مو در منزل

اگر به دلیل هزینه های بالا و یا به دلایل بهداشتی و … نمی خواهید رنگساژ موهایتان را در سالن های زیبایی انجام دهید، می توانید از این تکنیک در خانه هم استفاده کنید. رنگساژ مو در خانه به هیچ وجه کار سختی نیست و ما نیز آموزش قدم به قدم آن را برای شما توضیح می دهیم تا بتوانید موهایتان را به راحتی در منزل رنگساژ کنید.

وسایل مورد نیاز رنگساژ

برای رنگساژ کردن مو در منزل به وسایلی که در ادامه می نویسیم نیاز دارید؛

 • کمی آب
 • اکسیدان (برای موهای دکلره شده، بهتر است از اکسیدان 3 یا 5 درصد استفاده کنید)
 • کاسه و قلم رنگ مو
 • رنگ مو

مراحل رنگساژ کردن مو در منزل

برای این که یک رنگساژ زیبا روی رنگ موهایتان داشته باشید، باید به مراحل انجام این تکنیک کاملاً توجه کنید. این مراحل که در ادامه گفته شده را به دقت دنبال کنید؛

 • مقدار مورد نیاز از رنگ را داخل کاسه ریخته و هم بزنید.
 • به اندازه دو برابر رنگ مو، به آن اکسیدان اضافه کرده و به خوبی هم بزنید.
 • کمی آب داخل کاسه بریزید و ترکیب را به خوبی با هم قاطی کنید تا ترکیب رنگساژ شما آماده شود.
 • با قلم مخصوص رنگ، ترکیب رنگساژ را روی تمام قسمت های مو خیس خود به خوبی پخش کنید.
 • موها را شانه کنید تا رنگ در سراسر ساقه پخش شود.
 • 5 الی 10 دقیقه بعد، رنگ موها را چک کنید و در صورت رسیدن به رنگ مورد نظر، آن را کاملاً بشوئید تا مواد پاک شود. برای آسیب ندیدن موها و همچنین برای تثبیت رنگساژ، می توانید پس از شستشو از ماسک مو مناسب خود استفاده کنید.

مراحل رنگساژ کردن مو در منزل

فرمول برخی از رنگساژهای محبوب

در این بخش از مقاله آموزش رنگساژ کردن مو در منزل به معرفی فرمول برخی از رنگساز های محبوب می پردازیم. برخی انواع تناژهای رنگساژها، نسبت به سایر رنگ ها محبوب تر هستند. به عنوان مثال، رنگساژهای زیتونی، دودی، طلایی و … طرفداران بیشتری نسبت به بقیه دارند. اگر می خواهید این رنگساژهای زیبا را روی موهای خود امتحان کنید، باید آن ها را طبق فرمول های زیر تهیه و استفاده کنید.

 • فرمول رنگساژ دودی:

30 سی سی اکسیدان شماره 1 + به اندازه 10 سانتی متر رنگ بلوند روشن شماره 0.8 + واریاسیون دودی شماره 0.11.

 • فرمول رنگساژ زیتونی:

کمی اکسیدان 2 + 3 سانتی متر واریاسیون سبز شماره 17E + رنگ مو شماره 10M.

حدود 40 سانتی متر اکسیدان 1 + 10 سانتی متر رنگ 8M زیتونی (برای موهای با پایه دکلره 8).

 • فرمول رنگساژ یخی نقره ای (تنها برای روشن ترین موهای دکلره شده):

به اندازه 30 سی سی اکسیدان 1 + 3 سانتی متر واریاسیون خاکستری + 3 سانتی متر واریاسیون نقره ای شماره 0.22 + حدود 10 سانتیمتر رنگ نقره بلوند شماره 9C.

 • فرمول رنگساژ طلایی (برای موهای با پایه دکلره 9):

حدود 40 سانتی متر اکسیدان 1 + به اندازه 10 سانتی متر رنگ شماره G9 طلایی.

حتما بخوانید:

هر آنچه که باید درباه رنگساژ کردن مو بدانید

جمع بندی نهایی

رنگ کردن موها، یکی از رایج ترین روش های زیبایی است که در تمام دنیا، نه تنها برای خانم ها و حتی برای آقایان نیز انجام می شود. اکثر ما برای تنوع در چهره می خواهیم رنگ موهای متنوع را امتحان کنیم. البته این رنگ موها دائمی نیستند و نه تنها با رشد ریشه موها، ظاهر اولیه خود را از دست می دهند، بلکه در اثر عوامل محیطی که در این مطلب بررسی کردیم، تغییراتی در جلوه خود رنگ نیز ایجاد می شود. برای ترمیم رنگ مو، از تکنیک رنگساژ استفاده می کنند. ما در این مطلب از مجموعه مقالات فروشگاه زلفان، سعی کردیم تا با معرفی بهتر تکنیک ترمیمی، به آموزش قدم به قدم رنگساژ کردن مو در منزل بپردازیم. اگر می خواهید موهای خود را در خانه رنگساژ کنید، مطالعه این مطلب می تواند به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *