مقالات آموزشی

معرفی 19 درمان گیاهی موثر برای رشد مو

درمان های گیاهی موثر برای رشد مو

آیا استفاده از روش ها و درمان های گیاهی برای رشد مو موثر است؟ آیا با درمان های گیاهی برای رشد مو آشنایی دارید؟ آیا ریزش مو، از مشکلات رایج در بسیاری از زنان و مردان است که به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. از عوامل ژنتیکی و کمبود ویتامین ها گرفته تا تغییرات هورمونی، همگی می توانند دلیلی بر ریزش موی غیر عادی باشند. برخی مسائل پزشکی، مانند ابتلا به تیروئید نیز، می تواند منجر به ریزش و یا نازکی موها شود. اگرچه هیچ دارو یا قرص معجزه آسایی برای کمک به رشد مجدد مو وجود ندارد، اما تحقیقات نشان داده که برخی گیاهان می توانند به کاهش ریزش غیر عادی موی سر کمک کرده و یا منجر به رشد مجدد آن شوند.

البته این تحقیقات بیشتر تاکنون روی حیوانات انجام گرفته و برای اثبات اثر بخشی مناسب آن ها روی انسان، مطالعات بیشتری لازم است انجام شود. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی زلفان، می خواهیم ببینیم چطور می توان از گیاهان و درمان های طبیعی برای کمک به رشد مو کمک گرفت. لازم به ذکر که پیش از انجام هر یک از روش های زیر، باید حتماً با پزشک خود مشورت کنید. خصوصاً که اگر ریزش موی شما به علت یک بیماری اتفاق افتاده، قطعاً باید در استفاده از روش های زیر دقت بیشتری داشته باشید.

استفاده از روغن های گیاهی برای رشد مو

 اگرچه کراتین مو و بوتاکس مو می توانند تا حد زیادی موها را تقویت کنند اما قبل از انجام هر کدام لازم است از ریزش مو پیشگیری شود. روغن های مو که آنها را به عنوان تقویت کننده های مو نیز می شناسیم، عصاره های گیاهی هستند که در یک پایه روغن مخلوط می شوند.  روغن های پایه معروف که در ساخت روغن های گیاهی استفاده می شوند عبارت است از؛ روغن نارگیل، روغن بادام شیرین، روغن گردو، روغن زیتون، روغن معدنی، روغن جوجوبا و روغن جوانه گندم. همچنین برخی از گیاهانی که در روغن های گیاهی مو استفاده می شود، در ادامه آورده شده اند:

 • گیاه هیبسکوس چینی (Hibiscus rosa sinensis): گیاه هیبسکوس درختچه ای همیشه سبز است که از گل های آن اغلب برای تهیه چای گیاهی استفاده می شود. گفته شده که استفاده این گیاه به تحریک فولیکول های مو، افزایش اندازه فولیکول و افزایش رشد مو کمک می کند.
 • برهمی (Bacopa monnieri): گیاه برهمی، که باکوپا نیز نامیده می شود، یک گیاه خزنده است که در داروی آیورودا استفاده می شود. این ماده حاوی آلکالوئیدهایی است که احتمالاً پروتئین های مسئول رشد مو را فعال می کنند.
 • جاتامانسی (Nardostachys jatamansi): جاتامانسی درختچه ای کوچک است که استفاده از آن ممکن است رشد مو را تسریع کند. همچنین دیده شده که این گیاه می تواند باعث افزایش رشد مو در آلوپسی ناشی از شیمی درمانی شود.
 • جینسینگ : جینسینگ یک داروی طبیعی قدیمی برای بسیاری از بیماری ها از جمله ریزش مو است. این ماده حاوی ساپونین است که با مهار ردوکتاز، باعث رشد مو می شود. این آنزیمی مربوط به ریزش مو در مردان است.

نحوه استفاده از روغن های گیاهی

برخی از روغن های مو به گونه ای ساخته شده اند که می توان از آن ها به عنوان شامپو استفاده کرد، بنابراین به دستورالعمل های سازندگان در روی جعبه توجه داشته باشید. این برچسب ها به شما در مورد استفاده از محصول روی موهای مرطوب یا خشک، کمک می کند. با استفاده از دست های تمیز، روغن مو را مستقیماً روی پوست سر خود ماساژ دهید و طبق دستورالعمل آن را بشویید. در مقاله دیگری از سایت زلفان با عنوان هر آنچه که باید درباره کراتین و تاثیرات آن در رشد مو بدانید به تاثیر کراتین در رشد موها پرداخته شده که می تواند اطلاعات بسیار خوبی به مصرف کننده ها ارائه کند.

استفاده از روغن های گیاهی

Use-of-vegetable-oils

استفاده از پمادهای گیاهی برای رویش مو

پمادهای گیاهی، معمولاً در ترکیب گیاهان با روغنی مانند لانولین یا ژل ها و آب تهیه می شوند. سایر مواد تشکیل دهنده آن ها نیز ممکن است شامل موم یا کره کاکائو باشد. پمادهای پلی گیاهی معمولاً حاوی چندین عصاره گیاهی است. برخی از گیاهان مورد استفاده در پماد های ترکیبی گیاهی عبارتند از:

 • انگور فرنگی (Emblica officinalis): انگور فرنگی یک گیاه شناخته شده در طب آیورودا است که برای تقویت مو و رشد مو استفاده می شود. همچنین حاوی چندین آنتی اکسیدان است.
 • گوتو کلا (Centella asiatica): گوتو کلا، یکی از محبوب ترین گیاهان در طب آیورودا است. تصور می شود که این گیاه ممکن است با افزایش گردش خون در پوست سر، طول مو را افزایش داده و رشد مو را تحریک کند.
 • آلوئه ورا: آلوئه ورا یک گیاه گرمسیری و یک داروی محبوب مردمی برای سوختگی و مشکلات گوارشی است. این ماده همچنین می تواند برای حالت دهی و سالم بودن پوست سر استفاده شود که می تواند رشد موهای سالم را پشتیبانی کند.
 • ریحان مقدس (Ocimum sanctum): ریحان مقدس، گیاهی معطر و با خاصیت درمانی است. این گیاه ممکن است به جلوگیری از ریزش مو ناشی از شوره سر و خارش یا تغییر در سطح هورمونی کمک کند.

نحوه استفاده از پمادهای گیاهی

پمادهای پلی گیاهی معمولاً مستقیماً روی پوست سر شما قرار می گیرند. با دستان تمیز، پماد را به پوست سر خود ماساژ دهید تا جذب شود.

استفاده از کرم های گیاهی برای رشد مو

کرم های گیاهی نیز از روغن و عصاره گیاهان تولید می شوند. کرم ها، حاوی روغن و آب کمتری نسبت به پمادهای گیاهی هستند و به راحتی توسط پوست شما جذب می شوند.

برخی از گیاهان مورد استفاده برای تهیه کرم های گیاهی عبارتند از:

 • گیاه “Giant dodder”: طبق یک مطالعه معتبر در سال 2008، این گیاه با مهار آنزیم ردوکتاز به درمان آلوپسی ناشی از هورمون های استروئیدی کمک می کند.
 • سیب تلخ: سیب تلخ یک گیاه میوه دار است که در طب آیورودا استفاده می شود. از تفاله میوه خشک آن برای درمان ریزش مو استفاده می شود. سیب تلخ حاوی گلیکوزیدها است، ترکیباتی که تصور می شود رشد مو را تحریک می کنند.
 • دِیزی کاذب (False daisy): دیزی کاذب گیاهی است که در طب آیورودا برای افزایش رشد مو استفاده می شود. طبق تحقیقی از سال 2014، این گیاه به تحریک فولیکول های مو کمک کرده و رشد مو را در موش های آزمایشگاهی بدون مو تحریک کرد.
 • گل یاس شب: این گیاه، یک درختچه کوچک و گلدار بومی جنوب آسیا است. طبق تحقیقات سال 2016، گل یاس شب منجر به رشد مو در موش های صحرایی شده و ممکن است در برابر آلوپسی موثر باشد.

نحوه استفاده از کرم های گیاهی

با دستان تمیز، کرم مو را به پوست سر خود ماساژ دهید یا طبق دستورالعمل سازنده، از ریشه تا ساقه به مو بمالید.

استفاده از ژل های گیاهی برای رشد مو

ژل های گیاهی متنوعی حاوی عصاره های گیاهی برای رشد مو موجود هستند که در آن ها معمولاً از روغن استفاده نمی شود. گیاهان مورد استفاده در ژل های گیاهی برای مراقبت از موهای سالم، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شنبلیله : شنبلیله یک ادویه پخت و پز محبوب با مزایای بالقوه برای رشد مو است. طبق تحقیقات انجام شده در سال 2006، عصاره دانه شنبلیله باعث بهبود حجم و ضخامت مو در مردان و زنان با ریزش موی متوسط می شود.
 • بلادر: این گیاه در ناحیه زیر هیمالیا یافت می شود و در داروهای طب آیورودا برای کمک به رشد مو استفاده می شود. البته برای تعیین اثربخشی و ایمنی آن، تحقیقات بیشتری در مورد بلادر لازم است.

نحوه استفاده از ژل های گیاهی برای مو

با استفاده از دست های تمیز، ژل را به پوست سر خود و یا به ریشه تا ساقه موها زده و ماساژ دهید.

سوسپانسیون کوبوزومی

کوبوزوم ها نانو ذرات مایع و کریستالی هستند. از سوسپانسیون های کوبوزومی برای هدف قرار دادن داروها و در برخی موارد داروهای گیاهی استفاده می شود. برخی از گیاهان مورد استفاده در تعلیق های کوبوزومی برای رشد مو عبارتند از:

 • گیاه سرو خمره ای (Thuja orientalis): این گیاه، یک درمان سنتی برای طاسی است. طبق یک مطالعه معتبر در سال 2013، این گیاه با تحریک مرحله رشد فولیکول های مو در استراحت، به رشد مو کمک می کند.
 • اسپینوزیلا: اسپینوزیلا در مکزیک پرورش داده می شود. این ماده برای تقویت فولیکول های مو و کمک به حفظ سلامت پوست سر استفاده می شود. طبق مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد، اسپینوزیلا رشد موهایی را در موش های نر نشان داد.
 • گوجی بری: این درختچه میوه دار در طب سنتی چین برای تقویت رشد مو استفاده می شود. گوجی بری حاوی روی است، ماده معدنی که پوست سر را تغذیه می کند تا از شوره سر جلوگیری کند.
 • گیاه “Tuber fleeceflower”: این گیاه، یک داروی سنتی چینی برای ریزش مو است. این ماده حاوی ترکیباتی است که آنزیم های ردوکتاز را مهار می کند. همچنین به تحریک مرحله رشد در فولیکول های مو کمک می کند.

نحوه استفاده از سوسپانسیون کوبوزومی برای رشد مو

با استفاده از دست های تمیز، موهای خود را از ریشه تا نوک موی خود با این مواد شانه کرده یا آن را به موهای خود بمالید، یا به روش دستوالعمل روی آن عمل کنید. بهتر است طبق دستور پزشک از سوسپانسیون های کوبوزومی گیاهی استفاده کنید.

تقویت موها با روغن های گیاهی

effective-herbal-treatment-for-hair

عوارض جانبی و خطرات احتمالی استفاده  از درمان گیاهی برای رشد مو

خطر اصلی محصولات رشد موی گیاهی، بروز واکنش های آلرژیک است. همیشه باید قبل از استفاده از گیاهان دارویی، آن را برای بررسی واکنش آلرژیک تست کنید. برای انجام تست، مراحل زیر را دنبال کنید؛

 • مقدار کمی از محصول را به داخل مچ دست خود بمالید.
 • بگذارید حداقل 24 ساعت بماند.
 • اگر با گذشت یک روز، هیچ نشانه ای از آلرژی مشاهده نکردید، می توانید از آن دارو روی سر خود هم استفاده کنید.

در صورت بروز واکنش آلرژیک، ممکن است دچار موارد زیر شوید؛

 • جوش
 • کهیر
 • قرمزی
 • خارش
 • تنفس دشوار
 • سرگیجه
 • سردرد

عوارض جانبی بالقوه محصولات موضعی رشد موی گیاهی نیز عبارتند از؛

 • کم پشت شدن موها
 • زیاد شدن ریزش مو
 • خشکی پوست سر
 • قرمزی یا تحریک پوست سر

عوارض جانبی اکثر گیاهان برای رشد مو در انسان به خوبی بررسی نشده و اطلاعات کافی برای تعیین مقادیر مشخص دوز استفاده از آن ها نیز هنوز در دسترس نیست. همچنین زنان باردار یا شیرده نباید از گیاهان دارویی برای رشد مو استفاده کنند، مگر اینکه تحت نظارت پزشک یا یک متخصص بهداشت طبیعی واجد شرایط باشد. اگر می خواهید موهای خود را کراتین کنید، کراتین کادیوو اصل را می توانید از فروشگاه زلفان تهیه نمایید.

کراتین کادیوو اصل

بهترین مواد موثر در رشد موها

هیچ داروی گیاهی نمی تواند یک سر طاس را دوباره پر از مو کند بنابراین، باید مراقب محصولات گیاهی باشید که ادعا می کنند موهای کاملاً از دست رفته شما را برمی گردانند. تحقیقات نشان داده است که برخی از گیاهان ممکن است به تقویت مو، مراقبت از سلامت پوست سر، بهبود ضخامت مو یا تحریک چرخه رشد مو، کمک کنند. قبل از اینکه داروهای گیاهی به یک درمان اصلی رشد مو تبدیل شوند، آزمایشات بالینی بیشتری بر روی انسان مورد نیاز است.

هر نوع گیاه دارویی ممکن است در انواع آماده سازی محصولات گیاهی مو استفاده شود. اما ممکن است یافتن محصولات بدون نسخه پزشک برای رشد مو که شامل گیاهان مورد استفاده در تحقیقات است، دشوار باشد. پزشک شما ممکن است بتواند به شما در یافتن دارویی متناسب با نیازهای شما کمک کند. سخن آخر اینکه، قبل از استفاده از هر نوع درمانی، حتما با پزشک خود صحبت کنید. آن ها می توانند شما را در روش های درمانی راهنمایی کرده و در مورد مراحل بعدی به شما مشاوره دهند. برای خرید محصولات مراقبت مو می توانید به فروشگاه اینترنتی زلفان مراجعه کنید و محصول مورد نظر خود را با مناسب ترین و ارزان ترین قیمت ممکن خریداری نمایید.

5 دیدگاه در “معرفی 19 درمان گیاهی موثر برای رشد مو

 1. سیما نجفی گفت:

  توضیحاتتون در مورد محصولات واقعا عالیه من خیلی ازشون استفاده میکنمم

  1. ادمین سایت گفت:

   خدا رو شکر که مطالب مفید بودن😊

 2. محسنی گفت:

  چقدر جالب من امروز خیلی از این چیزایی که تو سایت گذاشته بودیدو نمی دونستم ولی الان همه شونو یاد گرفتم

 3. عزیزی گفت:

  من از این روشی که گفتید برای رشد مو استفاده کردم و الان ازش نتیجه مطلوب هم رو گرفتم

  1. ادمین سایت گفت:

   سلام خدا رو شکر که مطالب مفید بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *