مقالات آموزشی

پیشنهادات ویژه برای مراقبت از موهای چرب

مراقبت از موهای چرب

نحوه مراقبت از موی سر برای حفظ زیبایی و سلامت مو دارای اهمیت است. بیشتر افرادی که دارای موهای چرب هستند در مراقبت از موهای خود دچار مشکل بوده که از این موضوع رنج می‌برند. مراقبت از موهای چرب دشوار بوده و شیوه‌های مخصوص به خود را دارد. اگر دارای موهای چرب هستید و می‌خواهید شیوه‌های مراقبت از این گونه موها را یاد بگیرید بهتر است به نکات کلیدی گفته شده در این مقاله توجه کنید. حالت دهی موهای چرب دشوار بوده و نحوه شستشوی این گونه موها نیاز به آموزش دارد.

حفظ سلامت موها برای افزایش زیبایی چهره دارای اهمیت است. در بسیاری از موارد عدم رعایت نکات بهداشتی، باعث چرب شدن موی سر می‌شود. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که وجود موهای چرب به دلیل چربی پوست سر است اما باید گفت که این موضوع صحیح نبوده و در بیشتر افرادی که پوست سر خشک دارند، موهای چرب دیده می‌شود. سایت زلفان در این مقاله سعی دارد تا پیشنهادات ویژه برای مراقبت از موهای چرب به شما ارائه دهد.

دلایل چرب شدن موی سر

چرب شدن موی سر می‌تواند شکنندگی مو را افزایش دهد که این امر بسیار ناخوشایند است. دلایل زیادی برای چرب شدن موی سر وجود داشته که رعایت کردن اصول بهداشتی می‌تواند باعث کاهش چربی موی سر شود. از مهم‌ترین دلایل چرب شدن موی سر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

موهای چرب

فشار عصبی و استرس

با توجه به سبک زندگی امروزی که افراد، دارای تنش‌های بسیاری هستند می‌توان گفت که استرس جزو جدایی ناپذیر زندگی ماشینی شده است. تأثیر استرس بر روح و جسم افراد به خوبی به اثبات رسیده است. وجود استرس و فشار عصبی فراوان باعث می‌شود تا هورمون آندروژن، تولید چربی را کنترل کرده که همین امر باعث چرب شدن موی سر می‌شود.

وسواس بیش از حد

بسیاری از افراد از بیماری وسواس رنج می‌برند که این بیماری به نوبه‌ی خود می‌تواند باعث چرب شدن موی سر شود. افرادی که دارای این بیماری هستند به صورت معمولاً در طول روز، زمان زیادی را صرف دست زدن به موهای خود می‌کنند که این امر می‌تواند منجر به چرب شدن موی سر شود. زمانی که علت چربی موی سر بیماری وسواس باشد، برای مراقبت از موهای چرب بهتر است این عادت را ترک کنید.

عدم تعادل هورمونی

زمانی که شخص تعادل مناسبی در هورمون‌های بدن خود نداشته باشد، میزان ترشح چربی در پوست سر وی افزایش پیدا می‌کند که این امر باعث ایجاد موهای چرب می‌شود. خانم‌ها در دوران بارداری و قاعدگی دچار عدم تعادل هورمونی شده که در این دوران موی سر آنان چرب می‌شود.

شستشوی بیش از اندازه

شستشوی بیش از اندازه به عنوان یکی دیگر از دلایل چرب شدن پوست سر شناخته شده است. زمانی که موی سر خود را در طول هفته بیش از اندازه بشویید این کار باعث می‌شود تا چربی طبیعی موی سر به مرور از بین برود. با از بین رفتن چربی موی سر، مو بیش از اندازه تحریک شده و در نتیجه پوست سر مجبور به تولید سبوم بیشتر می‌شود که همین امر باعث ایجاد چربی در سر می‌شود.

وجود بیماری‌های مختلف

وجود بیماری‌های مختلف می‌تواند باعث ایجاد موهای چرب در سر شود. مراقبت از موهای چرب برای افرادی که دارای بیماری‌های خاص هستند کمی دشوارتر است. برخی بیماری‌ها مانند بیماری‌ هیپوفیز، بیماری تخمدان و ترشح بیش از اندازه هورمون آدرنال می‌تواند باعث افزایش ترشح چربی شود که این امر به نوبه‌ی خود باعث ایجاد پوست چرب می‌شود.

استفاده از نرم کننده‌های نامناسب

شیوه مراقبت از موهای چرب زمانی مؤثر است که شما بتوانید از محصولات کاربردی و بهداشتی برای شستشوی موهای خود استفاده کنید. استفاده از نرم کننده‌های نامناسب که به ریشه موها زده ‌می‌شود باعث ایجاد چربی در پوست سر شده که این امر منجر به ایجاد موهای چرب می‌شود. زمانی که از نرم کننده برای نرم کردن موهای خود استفاده می‌کنید باید به خوبی موی سر خود را آبکشی کنید تا از آسیب‌های جدی مو در امان باشید.

سشوار زدن زیاد

اگر به صورت افراطی از سشوار برای خشک کردن موی سر خود استفاده کنید قطعاً این موضوع می‌تواند باعث تحریک مو شود. تحریک شدن موی سر با تولید سبوم که یک نوع چربی است ارتباط مستقیم داشته که این امر می‌تواند باعث چرب شدن موی سر شود.

استفاده از برس آلوده

زمانی که شما مدت زمان زیادی از برس استفاده می‌کنید باید به خوبی آن را بشویید چرا که باقی مانده مواد مختلف نظیر مواد آرایشی می‌تواند باعث ایجاد موهای چرب شود. برای مراقبت از موهای چرب بهتر است برس خود را زود به زود تمیز کنید.

پیشنهادات ویژه برای مراقبت از موهای چرب

برای این که بتوانید از موهای درخشان و مناسب بهره‌مند شوید بهتر است به نکات گفته شده در بالا توجه کنید، چرا که ایجاد موهای چرب تا حدود زیادی به شما بستگی دارد. شما برای این که بتوانید از موهای چرب در امان باشید در وهله نخست باید بتوانید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرده و استرس را از خود دور کنید. یک سری پیشنهادات ویژه برای مراقبت از موهای چرب وجود داشته که در صورت چرب شدن موی سر می‌توانید به آن‌ها توجه کنید:

توجه به نحوه بستن موی سر

زمانی که موی سر شما بیش از اندازه چرب باشد، برای مراقبت از آن‌ها بهتر است فرم دهی موهای خود را عوض کنید. توجه به نحوه بستن موی سر می‌تواند تا حدود زیادی برای مراقبت از موی چرب بسیار مؤثر باشد. اگر بخواهید به صورت مقطعی از دست موهای چرب راحت شوید بهتر است موهای خود را به صورت گوجه‌ای ببندید. این کار باعث می‌شود تا جا به جایی هوا در موی سر شما افزایش پیدا کند که همین امر برای بهبود موهای چرب مؤثر است.

انتخاب شامپوی مناسب

برای مراقبت از موهای چرب بهتر است شامپوی مناسب انتخاب کنید. شامپوی مناسب می‌تواند در مراقبت از موی چرب بسیار حائز اهمیت باشد. استفاده از یک شامپوی خشک باعث می‌شود تا چربی ریشه مو به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کند. استفاده از شامپوی خشک به صورت طولانی مدت می‌تواند تأثیرگذاری زیادی بر روی موهای چرب داشته باشد. شامپوی خشک مناسب قادر است پوست سر را به خوبی پاکیزه کرده و شادابی را به موهای شما برگرداند.

استفاده از شامپوی خشک برای موهای چرب باعث می‌شود تا فرد زمان کمتری را برای شستشوی موی خود اختصاص دهد. علاوه بر خرید یک شامپوی مناسب برای موهای چرب، می‌توانید با ترکیبات گیاهی مختلف یک شامپوی خشک طبیعی تهیه و استفاده کنید. حتی بعد از کراتین مو و بوتاکس مو شما لازم است از شامپو مناسب برای موهای خود انتخاب کنید. امروزه شامپوهای بسیار خوبی در دسترس افراد قرار دارد. یکی از بهترین شامپوها شامپو فری سولفات مو دکس می باشد که برای انواع موها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

شامپو فری سولفات مو دکس

عدم استفاده از نرم کننده

اگر دارای موهای خیلی چرب هستید و بعد از استحمام به سرعت موهای شما چرب می‌شود بهتر است از نرم کننده استفاده نکنید. وجود نرم کننده‌های مختلف به دلیل داشتن مواد شیمیایی می‌تواند به ریشه مو نفوذ کرده و در آن جا باقی بماند که این امر به مرور زمان باعث ایجاد موهای چرب در سر می‌شود. برای مراقبت از موهای چرب بهتر است برای مدت زمان کوتاهی از نرم کننده استفاده نکنید تا تأثیر آن را مشاهده کنید.

اگر بخواهید از نرم کننده برای نرم کردن موهای خود استفاده کنید بهتر است نرم کننده را به قسمت ساقه مو بمالید و سپس سریعاً موهای خود را بشویید. زمانی که نرم کننده به ریشه مو برسد باعث افزایش چسبندگی مو شده که این امر برای افرادی که دارای حساسیت موهای چرب هستند مناسب نیست.

پرهیز از شانه زدن بیش از اندازه

یکی از راه‌های اصولی برای مراقبت از موهای چرب پرهیز از شانه زدن بیش از اندازه موی سر است. در واقع اگر بخواهید کنترل چربی پوست سر خود را در اختیار بگیرید باید از شانه زدن بیش از اندازه موی سر اجتناب کنید. زمانی که شما موی سر خود را بیش از اندازه شانه می‌زنید، نیاز به شستشوی مو افزایش پیدا می‌کند که این امر به نوبه‌ی خود باعث افزایش چربی موی سر می‌شود.

استفاده از محصولات طبیعی

یکی از پیشنهادات ویژه برای مراقبت از موهای چرب استفاده از محصولات طبیعی است. زمانی که برای شستن موی سر خود اقدام می‌کنید می‌توانید مقداری سرکه سیب طبیعی را بر روی موهای خود ریخته و به آرامی موی سر خود را شستشو دهید. وجود ترکیبات ارگانیک موجود در سرکه سیب به شما کمک خواهد کرد تا از چرب شدن بیش از اندازه موی سر جلوگیری کنید. سرکه سیب برای تقویت بافت‌های مو بسیار اهمیت داشته و باعث تنظیم PH مو می‌شود.

علاوه بر سرکه سیب می‌توانید از چای سیاه نیز برای کاهش چربی پوست سر خود استفاده کنید. چای سیاه به دلیل داشتن ماده‌ای به نام تانیک اسید می‌تواند از ترشح بیش از اندازه چربی در پوست سر جلوگیری کند. برای شستن موی سر با چای سیاه بهتر است نصف قاشق غذا خوری چاه سیاه را جوشانده و پس از خنک شدن، محلول به دست آمده را بر روی پوست سر خود بمالید و پس از گذشت پانزده دقیقه، موهای خود را آب‌کشی کنید.

پرهیز از صاف کردن موی سر

شاید جالب باشد که بدانید برای مراقبت از موهای چرب خود باید از صاف کردن موی سر پرهیز کنید. هر چه موی سر شما صاف‌تر باشد، بیشتر چرب خواهد شد چرا که تماس موهای صاف با سطح سر به نسبت مدل‌های دیگر بیشتر بوده که این امر به نوبه‌ی خود باعث ایجاد موهای چرب می‌شود. اگر از موهای چرب رنج می‌برید بهتر است از مدل‌های فر، مجعد و حالت دار استفاده کنید.

انتخاب محصولات مناسب برای مو

اگر از آن دسته افرادی هستید که موی سر خود را با ژل و ماسک مو حالت می‌دهید، باید توجه داشته باشید که برای استفاده از این محصولات از یک برند معتبر استفاده کنید. عدم استفاده از محصولات معتبر باعث چرب شدن موی سر شما می‌شود که بسیار آزار دهنده است.

معرفی بهترین شامپوها برای موهای چرب

برای این که بتوانید مدیریت بهتری بر روی موهای چرب خود داشته باشید و شیوه‌های مراقبت از موهای چرب را به خوبی انجام دهید بهتر است علاوه بر نکات گفته شده یک شامپوی مناسب انتخاب کنید. استفاده از یک شامپوی مناسب می‌تواند تأثیر زیادی بر روی مدیریت موهای چرب داشته باشد. اگر می‌خواهید یک شامپوی مناسب برای موهای چرب خود خریداری کنید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید:

شامپوی کاهش دهنده چربی مو فولیکا

شامپوی ایرانی فولیکا به عنوان یک شامپوی مؤثر در درمان چربی موی سر است. وجود سبومین موجود در این شامپو به پوست سر کمک خواهد کرد تا حس تازگی و شادابی خود را به دست بیاورد. شامپوی فولیکا به عنوان یک محصول ایرانی و مؤثر در درمان موهای چرب برای خانم‌ها و آقایان است.

شامپوی مو درماکلین

یکی از شامپوهای مقرون به صرفه در زمینه مراقبت از موهای چرب شامپوی درماکلین است که دارای عصاره گیاهان ژاپنی، سورتیا و منتول بوده که برای افزایش جریان خون‌رسانی در پوست سر بسیار مناسب است. اگر می‌خواهید از شر موهای چرب راحت شوید بهتر است این شامپو را مد‌نظر داشته باشید. درماکلین برای جلوگیری از ریزش مو و التهاب پوست سر بسیار مناسب است.

شامپو طراوت مخصوص موهای چرب

شامپوی گیاهی طراوت که دارای عصاره چای سبز و نعنا است به عنوان یک محصول کلیدی برای درمان موهای چرب استفاده می‌شود. این شامپو دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی فراوان بوده و برای ایجاد خنکی و تازگی در موی سر مؤثر است. استفاده از شامپو طراوت باعث افزایش جریان خون رسانی در پوست سر شده و باعث تقویت موها می‌شود.

شامپوی موی سر بایورگا

پیشنهادات ویژه برای مراقبت از موهای چرب به ما بیان می‌دارد که استفاده از یک شامپوی مناسب می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. شامپوی فرانسوی بایورگا به عنوان یک محصول حیاتی برای کنترل چربی موی سر است. وجود ترکیبات کلاژن، پیدولات مس و روی موجود در این شامپو باعث شده است تا به عنوان یک محصول اثر بخش در کنترل چربی موی سر شناخته شود. ترکیبات موجود در این شامپو دارای خاصیت نرم کنندگی بوده و برای جلوگیری از موخوره مؤثر است.

شیوه‌های درمان خانگی موهای چرب

زمانی که فرد به دلایل مختلف دچار موهای چرب شود می‌تواند با استفاده از شیوه‌های طبیعی و خانگی به مراقبت از موهای چرب خود اقدام کند. برای این که بتوانید موهای چرب خود را تا حدود زیادی در منزل کنترل کنید بهتر است با شیوه‌های درمان خانگی موهای چرب آشنا شوید:

آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا به دلیل داشتن مواد معدنی فراوان و آنزیم‌های مختلف برای کنترل چربی بیش از اندازه موی سر بسیار مؤثر است. وجود ویتامین‌های موجود در این گیاه باعث سم زدایی از پوست سر شده و می‌تواند ریشه مو را تقویت کند. اگر بخواهید کنترل مناسبی بر روی موهای چرب خود داشته باشید استفاده از گیاه آلوئه ورا توصیه می‌شود.

سرکه سیب

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، سرکه سیب به عنوان یک داروی گیاهی برای مراقبت از موهای چرب است که می‌تواند باعث تنظیم PH پوست سر شود. سرکه سیب به دلیل داشتن خاصیت اسیدی برای کنترل چربی اضافه پوست بسیار مؤثر است. اگر بخواهید موی سر براق و درخشانی داشته باشید بهتر است از سرکه سیب برای شستشوی موهای خود استفاده کنید.

آبلیمو

به جرات می‌توان بیان کرد که آبلیمو به عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی موهای چرب محسوب می‌شود. برای مراقبت از موهای چرب استفاده از آبلیمو بسیار مؤثر است چرا که دارای مواد معدنی و ویتامین بوده و برای سلامت مو اهمیت دارد. آبلیمو با توجه به خاصیتی که دارد می‌تواند به عنوان یک داروی ترمیم کننده مو مورد استفاده قرار گیرد. اگر ریشه موهای شما دچار آسیب شده است می‌توانید با استفاده از آبلیمو ریشه موهای خود را ترمیم کنید.

خاک رس

در زمان‌های گذشته که داروهای بهداشتی مختلف به این شکل در دسترس افراد قرار نداشت از خاک رس برای درمان مشکلات پوستی استفاده می‌شده است. خاک رس به دلیل داشتن مواد مؤثر، برای درمان مشکلات مربوط به پوست و مو بسیار مؤثر اثربخش است. شما می‌توانید مراقبت از موهای چرب خود را با خاک رس انجام دهید چرا که خاک رس دارای خاصیت منقبض کننده است و می‌تواند فولیکول‌های مو را به خوبی کنترل کند.

چای سبز

چای سبز به دلیل داشتن پلی فنل که یک نوع آنتی‌اکسیدان است می‌تواند برای کنترل و درمان موهای چرب بسیار مؤثر باشد. افرادی که دارای موهای چرب هستند می‌توانند با استفاده از چای سبز موهای چرب را کنترل کرده و شوره سر را از بین ببرند. با استفاده از نصف فنجان چای سبز و یک فنجان آب می‌توان یک ترکیب بسیار عالی برای کنترل موهای چرب در اختیار داشت.

جوش شیرین

مراقبت از موهای چرب با جوش شیرین امکان پذیر است، چرا که جوش شیرین دارای قابلیت جذب چربی بوده و به عنوان یک درمان طبیعی و خانگی برای موهای چرب است. جوش شیرین به دلیل ماهیت قلیایی خود می‌تواند باعث کاهش بوی بد پوست سر شود. اگر می‌خواهید پوست مرطوبی داشته باشید بهتر است از جوش شیرین برای درمان موهای چرب خود استفاده کنید.

جو دوسر

جو دوسر به دلیل داشتن فواید زیاد برای سلامت پوست و مو در تولید شامپوهای گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مراقبت از موهای چرب خود بهتر است جو دو سر را در برنامه سلامتی خود قرار دهید. جو دوسر به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی می‌تواند چربی مازاد پوست را از بین ببرد. این ماده غذایی برای درمان شوره سر و جلوگیری از ریزش مو مؤثر است.

توصیه‌های مراقبتی از موهای چرب

یک سری از توصیه‌های مراقبتی مفید برای مراقبت از موهای چرب وجود دارد که اگر به صورت جدی به آن توجه شود می‌تواند در بلندمدت نتیجه رضایت بخشی داشته باشد. توصیه‌های مراقبتی از موهای چرب به شرح زیر است:

استفاده از آب ولرم برای شستشوی مو

بهتر است برای شستشوی موهای چرب از آب ولرم استفاده شود، چرا که آب ولرم باعث از بین بردن کف‌های موجود در کف سر شده و از چرب شدن بیش از اندازه موها جلوگیری می‌کند.

اجتناب از رنگ کردن پیاپی موی سر

از رنگ کردن موهای چرب به صورت مکرر اجتناب کنید. موهای رنگ شده باعث ترشح بیش از حد چربی شده که این موضوع برای سلامت پوست سر مضر است.

رنگ کردن موها

دوری از خاراندن بیش از حد پوست سر

اگر از موهای چرب رنج می‌برید برای مراقبت از موهای چرب خود، بهتر است پوست سر خود را نخارانید. خاراندن پوست سر باعث تحریک بیش از اندازه پوست شده که این امر چربی مو را افزایش می‌دهد.

داشتن یک برنامه غذایی سالم

استفاده از رژیم‌های غذایی مناسب برای برطرف کردن چربی پوست سر مؤثر است. برای این که بتوانید چربی موهای پوست سر خود را کاهش دهید بهتر است مواد غذایی سالم را در برنامه غذایی خود قرار دهید. افرادی که دارای موهای خشک هستند می توانند مقاله پیشنهادات ویژه برای مراقبت از موهای خشک که از همین سایت منتشر شده است را مطالعه کنند و اطلاعات خود را بهبود ببخشند.

نوشیدن مکرر مایعات

نوشیدن مکرر مایعات می‌تواند به عنوان یک راه مؤثر برای مراقبت از موهای چرب باشد. مصرف مایعات کافی در طول روز برای رفع مشکل موهای چرب مفید بوده و باعث سلامت پوست می‌شود.

عدم استفاده از مواد آرایشی

موهای چرب دارای درخشندگی مناسب بوده و بهتر است از ژل یا اسپری‌های براق برای درخشان‌تر کردن مو استفاده نشود.

شستشوی منظم موی سر

سعی کنید برای کاهش چربی مو، به صورت مرتب سر خود را با آب ولرم بشویید. زمان بندی مناسب برای شستن موی سر باعث می‌شود تا حدود زیادی چربی پوست سر کاهش پیدا کند.

عدم استفاده از سشوار به صورت مکرر

بهتر است از استفاده روزانه سشوار برای خشک کردن موهای چرب خود اجتناب کنید، چرا که استفاده از باد سشوار باعث تحریک بیشتر پوست سر شده که این امر منجر به تولید چربی بیش از حد می‌شود.

خواب کافی در شبانه روز

توصیه می‌شود برای مراقبت از موهای چرب، خواب شبانه مناسب و کافی داشته باشید. داشتن یک برنامه خواب منظم و تغذیه سالم به بدن شما کمک می‌کند تا پوست درخشان‌تری داشته باشید.

مشورت با یک متخصص پوست و مو

مراقبت از موی سر با توجه به جنس موهای شما تعیین می‌شود و برای این که بتوانید به یک نتیجه رضایت بخش دست پیدا کنید بهتر است با یک پزشک متخصص در زمینه پوست و مو مشورت کنید.

بهترین شیوه مراقبت از موهای چرب

داشتن موهای زیبا و سالم برای افزایش اعتماد به نفس بسیار مهم است و افرادی که موهای خوش حالت و زیبا دارند از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستند. چرب شدن موها ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد و برای جلوگیری از چرب شدن موها می‌توان اعمال مراقبتی خاصی را انجام داد. اگر دارای موهای چرب هستید و می‌خواهید مدیریت بهتری بر روی موهای خود داشته باشید بهتر است به نکات گفته شده در بالا توجه کنید. مراقبت از موهای چرب نیاز به زمان داشته و برای رسیدن به یک وضعیت ایده‌آل باید برنامه ریزی مناسب داشته باشید.

در مقاله بالا سعی شده است تا پیشنهادات ویژه برای مراقبت از موهای چرب به زبان ساده بیان شود. با رعایت کردن توصیه‌های گفته شده، می‌توانید تا حدود زیادی نسبت به رفع مشکل موهای چرب خود اقدام کنید. بهتر است برای دریافت نتیجه‌ی بهتر نکات گفته شده را برای چند هفته رعایت کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید.

یک دیدگاه در “پیشنهادات ویژه برای مراقبت از موهای چرب

  1. خانم عبادی گفت:

    من برای اینکه موهای سرم چرب نشه یه قاشق چایی خوری نمک دریایی تو شامپوم ریختم هم از موهایی سرم محافظت میکنه هم دیگه نمیزاره چرب بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *