مقالات آموزشی

آخرین اصول مراقبت و محافظت از موهای رنگ شده

محافظت از موهای رنگ شده

به دلیل وجود مواد شیمیایی در رنگ مو، محافظت از موهای رنگ شده امروزه به مسئله‌ی بسیار مهمی تبدیل شده است و بسیاری از افراد به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند همگام با رنگ کردن موی سر از آن نیز مراقبت کنند.

روش‌های مراقبت از مو به فرد کمک می‌کنند تا فرد بتواند ضمن افزایش زیبایی صورت، موهای زیبا و سالم‌تری داشته باشد. اگر بتوان از شیوه‌های مراقبتی مناسب جهت حفظ سلامت مو بهره گرفت می‌توان گفت که رنگ کردن مو باعث آسیب رسیدن به مو نمی‌شود. ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد محافظت از موهای رنگ شده مطالب جالب توجهی را ارائه دهیم. اگر شما از جمله افرادی هستید که در هنگام رنگ کردن موی سر، نگران آسیب رسیدن به آنها هستید و می‌خواهید در مورد نکات مراقبتی آن بیشتر بدانید بهتر است تا پایان مقاله همراه سایت زلفان باشید. 

محافظت از موهای رنگ شده

توجه داشته باشید که رنگ کردن بی رویه موی سر می‌تواند باعث آسیب رسیدن به آن در بلندمدت شود، پس بهتر است در هنگام رنگ کردن موی سر به نکات گفته شده در زیر توجه کنید. اصول محافظت از موهای رنگ شده به گونه‌ای است که اگر به دقت به آن عمل شود می‌تواند باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به موهای سر شود. در مقاله دیگری از سایت زلفان با عنوان آیا بوتاکس مو قرنطینه دارد؟ مراقبت های ضروری بعد از بوتاکس به بررسی نحوه مراقبت از مو بعد از بوتاکس پرداخته شده که می تواند اطلاعات مفیدی در اختیار کاربران قرار دهد. نکات اساسی و مهم در زمینه رنگ مو و محافظت از موهای رنگ شده به شرح زیر است:

موهای رنگ شده

رنگ موی با کیفیت انتخاب کنید

با توجه تنوع محصولات آرایشی و بهداشتی موجود در بازار، برای این که بتوانید موهای خود را رنگ کنید و از نتیجه کار راضی باشید بهتر است از برندهای معتبر استفاده کنید. وجود برندهای برتر به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید با اطمینان خاطر بیشتری موهای خود را رنگ کرده و نگران آسیب رسیدن به ریشه موها نباشید. رنگ موی باکیفیت باعث کاهش محافظت از موهای رنگ شده می‌شود چرا که رنگ موی باکیفیت احتمال سوختن موها و ترکیب شدن مو با مواد شیمیایی را کاهش می‎‌دهد، لذا در وهله اول برای این که بتوانید از موهای خود مراقبت کنید بهتر است از یک رنگ موی باکیفیت استفاده کنید.

عدم شستشوی بیش از حد موی سر

یکی از نکات کلیدی برای محافظت از موهای رنگ شده عدم شستشوی بیش از حد موی سر است. باید بدانید که آب به عنوان دشمن موهای رنگ شده شناخته شده و اگر شستشوی موی سر در طول هفته به دفعات زیاد انجام شود می‌تواند باعث آسیب رسیدن به موی سر شود. استفاده از آب زیاد برای شستشوی موی سر باعث ترکیب شدن مواد شیمیایی رنگ مو با آب شده که این امر باعث آسیب رسیدن به ریشه مو می‌شود.

برای این که بتوانید به صورت مناسب از موهای رنگ شده محافظت کنید بهتر است تعداد دفعات شستن موهای سر خود را در طول هفته کاهش دهید. کاهش شستشوی موی سر در اوایل رنگ کردن مو دارای اهمیت بسیاری است، که بهتر است به ریشه موی خود استراحت دهید تا بتواند شکل و شمایل خود را به دست بیاورد.

استفاده از یک شامپوی مناسب

توصیه می‌شود برای این که بتوانید ماندگاری و کیفیت مو رنگ شده را افزایش دهید از شامپوی کمتری در شستشوی موی سر استفاده کنید. زمانی که می‌خواهید موهای سر خود را با شامپو تمیز کنید بهتر است از یک برند معتبر استفاده کنید. استفاده از یک شامپوی مناسب به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید محافظت از موهای رنگ شده‌ی خود را در یک مسیر درست قرار دهید. شامپوی مناسب برای هر شخص متفاوت بوده و با توجه به موی سر وی تعیین می‌شود. یکی از بهترین شامپوهایی که می توان برای موهای رنگ شده از آن استفاده کرد  شامپو فری سولفات مو دکس می باشد که ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی دارد.

شامپو فری سولفات مو دکس

استفاده از حرارت ملایم سشوار

پس از رنگ کردن موی سر باید بدانید که موهای رنگ شده به نسبت موهای طبیعی، شکننده‌تر می‌شوند که این امر باعث می‌شود تا زمان استفاده از سشوار موهای شما آسیب پذیری بیشتری در مقابل حرارت داغ داشته باشند. بهتر است برای سشوار کشیدن موهای رنگ شده از حرارت ملایم استفاده کنید. در هنگام سشوار کشیدن باید با ملایمت بیشتری با موهای خود رفتار کنید. توجه داشته باشید که استفاده از حرارت داغ سشوار می‌تواند آسیب‌های برگشت ناپذیری را برای موهای سر به دنبال داشته باشد.

پس از رنگ کردن موهای سر بهتر است هفته‌ای یک بار از سشوار و اتو مو استفاده کنید. به موهای خود زمان بدهید تا از خشک شدن بیش از حد در امان باشند. برای استفاده از سشوار، انتخاب یک محصول مناسب که دارای درجه حرارت قابل تنظیم باشد، توصیه می‌شود. در زمان سشوار موهای رنگ شده می‌توان از محصولات مراقبت از مو استفاده کرد چرا که باعث رطوبت رسانی بیشتر به موها شده و از موی سر در برابر حرارت زیاد و خشکی محافظت می‌کنند.

عدم شستشوی موی سر با آب داغ

محافظت از موهای رنگ شده دارای نکات کلیدی مخصوص به خود است که رعایت کردن آن می‌تواند ماندگاری رنگ مو را افزایش دهد. همان طور که در بالا به آن اشاره شد حرارت می‌تواند باعث آسیب رسیدن به موهای رنگ شده شود، لذا بهتر است در هنگام شستشوی موی سر در حمام از آب ملایم استفاده شود. استفاده از آب داغ به دلیل از بین بردن لایه کوتیکول موجود در رنگ مو، باعث خراب شدن موهای رنگ شده می‌شود. اگر بخواهید پایداری موهای رنگ شده را افزایش دهید بهتر است در هنگام شستشوی موی سر از آب معتدل استفاده کنید.

استفاده از نرم کننده مو

پس از رنگ کردن موی سر، برای این که بتوانید خشکی و شکنندگی آن خود را کاهش دهید بهتر است از نرم کننده‌های مختلف استفاده کنید. استفاده از نرم کننده‌های مو به شما کمک خواهد کرد تا از موهای خود در برابر خشکی بیش از حد جلوگیری کنید. رنگ کردن موی سر باعث از بین بردن روغن طبیعی موی سر شده که این امر خوشایند نیست. برای این که بتوانید یک سد مناسب در برابر خشکی موی سر ایجاد کنید توصیه می‌شود نرم کننده‌ها را به صورت مرتب استفاده کنید.

استفاده از نرم کننده مو

کوتاه کردن نوک مو

رنگ کردن مو باعث تشدید ایجاد موخوره در سر شده که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موهای سر بهتر است نوک موها را کوتاه کنید. محافظت از موهای رنگ شده کمی دشوار به نظر می‌رسد اما رعایت کردن نکات بیان شده می‌تواند بسیار مؤثر باشد. رنگ مو به دلیل از بین بردن رطوبت مو باعث ایجاد خشکی و شکنندگی شده و برای این که بتوانید موهای سالم‌تری داشته باشید قطعاً کوتاه کردن نوک مو توصیه می‌شود. البته باید بیان کرد که کوتاه کردن نوک مو به معنای کوتاهی کامل مو نیست و شما می‌توانید تنها نوک موهای خود را در حد یک سانتی متر کوتاه کنید.

عدم استفاده از حوله برای خشک کردن موی سر

حدالامکان اجازه دهید که موهای سرتان در هوای آزاد به صورت طبیعی خشک شود. استفاده از حوله برای چنگ زدن موهای خیس، توصیه نمی‌شود، چرا که این امر باعث شکنندگی بیش از حد موهای سر شده و باعث آسیب رسیدن به ریشه مو می‌شود. اگر بخواهید از سشوار برای خشک کردن موهای خود استفاده کنید بهتر است دمای سشوار را متعادل تنظیم کنید. اگر از جمله افرادی هستید که موهای فر دارید بهتر است موها را در بالای سر خود جمع کرده و یک حوله دور آن بپیچید تا به صورت طبیعی خشک شود.

با موهای خیس نخوابید

در حال مطالعه مقاله محافظت از موهای رنگ شده هستید و باید توجه کنید که خوابیدن با موهای خیس باعث آسیب رسیدن به موهای سر می‌شود. اگر قصد دارید موهای خود را بشویید بهتر است قبل از آن به زمان توجه کنید تا مجبور نباشید که با موهای خیس به رخت‌خواب بروید. خوابیدن با موهای خیس باعث آسیب رسیدن به موهای سر می‌شود و بهتر است قبل از رفتن به رخت‌خواب موهای خود را به صورت اصولی خشک کنید. موهای رنگ شده را مدل گوجه‌ای و دم اسبی نبندید چرا که این کار باعث شکنندگی بیش از حد موها شده و در هنگام خواب خوشایند نیست.

در معرض نور خورشید قرار نگیرید

پس از رنگ کردن موی سر برای این که بتوانید ماندگاری رنگ مو را افزایش دهید بهتر است در تماس مستقیم با نور آفتاب قرار نداشته باشید. اصول محافظت از موهای رنگ شده به ما می‌گوید که تماس مستقیم با نور خورشید می‌تواند به صورت جدی باعث آسیب رسیدن به موهای رنگ شده شود. در زمان بیرون رفتن بهتر است موهای سر خود را با یک کلاه سبک یا شال مناسب بپوشانید. علاوه بر موارد گفته شده استفاده از اسپری‌های محافظ می‌تواند برای جلوگیری از آسیب رساندن نور خورشید موثر باشد.

استفاده از ویتامین‌های مختلف برای سلامت مو

همان طور که بدن انسان برای رشد و تثبیت سلامت خود به ویتامین‌های مختلف نیاز دارد، موهای سر نیز به ویتامین‌های مختلف نیاز داشته تا سلامت پوست سر حفظ شود. محافظت از موهای رنگ شده با استفاده از ویتامین سی و بیوتین امکان پذیر است. شما با مصرف مرکبات مختلف و خوردن غذاهای سالم نظیر تخم مرغ و سالمون می‌توانید سلامت پوست سر خود را حفظ کنید. اگر به دلایل مختلف نمی‌توانید مواد غذایی گفته شده را میل کنید می‌توانید از ویتامین سی و مکمل‌های مو استفاده کنید. وجود مواد شیمیایی موجود در رنگ مو باعث آسیب رسیدن به ریشه موی سر شده و برای جلوگیری از عوارض بیش از حد آن استفاده از ویتامین‌های مختلف توصیه می‌شود. برای این که بتوانید دوام موهای خود را افزایش دهید قطعاً استفاده از ویتامین‌های مکمل اهمیت دارد.

استفاده از روغن تراپی

یکی از شیوه‌هایی که برای تقویت موهای رنگ شده وجود دارد استفاده از روغن تراپی است. برای این که بتوانید ریشه موهای سر خود را تقویت کنید و به عنوان محافظت از موهای رنگ شده یک قدم کاملاً حیاتی بردارید بهتر است قبل از خوابیدن، موهای خود را با روغن‌های گیاهی چرب کنید. روغن تراپی به ریشه موهای سر این قابلیت را می‌دهد که از صدمه دیدن مواد شیمیایی موجود در رنگ مو در امان باشد. روغن تراپی علاوه بر این که می‌تواند برای جلوگیری از صدمه مو مؤثر باشد، باعث تقویت موهای سر شده و شادابی را به ارمغان می‌آورد. روغن درمانی کادیوو آکای چند منظوره، روغن آرگان یکی از روغن های بی نظیر برای تقویت انواع موها خصوصا موهای رنگ شده است و می تواند کمک زیادی به زیبایی موها بکند.

روغن آرکان آکای

در روزهای ابتدایی به استخر نروید

جهت محافظت از موهای رنگ شده بهتر است در هفته اول به استخر نروید چرا که تماس مستقیم و مداوم موی سر با آب، باعث ایجاد خشکی بیش از حد شده و موهای سر به رنگ کدر در می‌آید. پس از یک هفته اگر قصد رفتن به استخر دارید بهتر است از یک کلاه پلاستیکی برای پوشاندن موهای سر خود استفاده کنید. استفاده از کلاه‌های پلاستیکی مخصوص، این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که بتوانید موهای خود را از تماس مستقیم با آب جلوگیری کنید.

در صورتی که کلاه پلاستیکی در اختیار ندارید یا نسبت به آن حساسیت دارید بهتر است قبل از ورود به آب استخر از روغن‌های گیاهی نظیر روغن نارگیل و زیتون استفاده کنید. بهره گیری از روغن گیاهی باعث می‌شود تا تأثیر آب کلر موجود در استخر به کمترین میزان خود برسد.

استفاده از ماسک‌های تقویت کننده مو

با چند دستور ساده می‌توانید در منزل، ماسک‌های تقویت کننده مو را تهیه کرده و برای جلوگیری از خشکی بیش از حد موهای خود استفاده کنید. ترکیب سفیده تخم مرغ و لیمو به عنوان یک ماسک تقویت کننده مو محسوب شده که بسیار کاربردی است. برای محافظت از موهای رنگ شده می‌توانید با استفاده از ترکیب ذکر شده یک ماسک آب‌رسان قوی داشته باشید که برای افزایش رطوبت موهای سر بسیار کاربردی است.

Use a hair mask

بهترین شیوه مراقبت از موهای رنگ شده

پروسه رنگ کردن موی سر مختلف بوده و با توجه به وجود مواد شیمیایی موجود در رنگ مو، تقویت کردن موی سر به عنوان یک نکته کلیدی در این زمینه محسوب می‌شود. تقویت کردن موهای رنگ شده دارای اهمیت بسیاری است چرا که می‌تواند باعث جلوگیری از آسیب‌های برگشت ناپذیر شود. محافظت از موهای رنگ شده به شما کمک می‌کند تا بتوانید علاوه بر افزایش زیبایی خود، سلامت موها را نیز تضمین کنید. استفاده از رنگ‌های گیاهی و تقویت کننده‌های مختلف می‌تواند به عنوان یک ماسک کاربردی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موهای سر مورد استفاده قرار گیرد.

برای این که بتوانید از موهای رنگ شده‌ی خود به شکل مناسب محافظت کنید بهتر است به تغذیه خود توجه کرده و در صورت نیاز با یک دکتر متخصص پوست و مو مشورت کنید. علاوه بر موارد گفته شده توجه کردن به نکات بالا باعث می‌شود تا بتوانید به شکل ویژه‌ای از موهای سر خود محافظت کنید.

یک دیدگاه در “آخرین اصول مراقبت و محافظت از موهای رنگ شده

  1. Sima گفت:

    مطالبتون خیلی عالی مفید هستند ممنون میشم درمورد رنگ موهایی خوب هم صحبت کنید که کدوم برند بهتره و کمتر به موی سر اسیب میزنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *