مقالات آموزشی

مهم ترین عوارض رنگ کردن مکرر مو

مهم ترین عوارض رنگ کردن مکرر مو

مهم ترین عوارض رنگ کردن مکرر مو ، آیا رنگ کردن مداوم موها ضرر دارد؟

رنگ کردن موها، یکی از کارهای سرگرم کننده و لذت بخشی است که بسیاری خانم ها برای تنوع روی موهای خود انجام می دهند. از سال ها پیش، ما از انواع رنگ موهای طبیعی گرفته تا محصولات شیمیایی را برای رنگ کردن موهایمان استفاده می کنیم. این یکی از روش های رایج و معمول برای تغییر و ایجاد ظاهری متفاوت تر، انجام می شود.

اگرچه تردیدی وجود ندارد که برخی از این رنگ موها عوارض جانبی مضری دارند، اما رنگ های مو ایمن و رنگ های طبیعی زیادی در بازار موجود است که می توانند برای موها استفاده شوند. علاوه بر این، می توانید رنگ های طبیعی مو را در خانه نیز درست کنید تا بتوانید از مشکلاتی مثل خشکی، آسیب مو و ریزش مو خودداری کنید.

به طور عمده، می توان گفت که اکثر رنگ های مو دارای عوارضی برای بافت طبیعی موها و آسیب رساندن به آن هستند. اگرچه این عوارض در برخی موارد مثل مواد رنگ مو با منشاء طبیعی، کمتر هستند، اما به هر حال نمی توان گفت که میزان آسیب های آن به صفر می رسد. در این مطلب از وب سایت فروشگاه زلفان، به بررسی مهم ترین عوارض رنگ کردن مکرر مو پرداخته و شما را با انواع آسیب های ناشی از رنگ کردن موها، آشنا می کنیم. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به طور مرتب موهای خود را رنگ می کنید، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

ترکیبات مضر رنگ های مو

در حالی که بیشتر محصولات تولیدی کارخانجات محصولات آرایشی بهداشتی، مجاز به استفاده از مواد اولیه بسیار مضر نیستند، اما برخی از رنگ های مو ممکن است حاوی مواد شیمیایی خاصی باشند که برای سلامتی شما مضر هستند. تحقیقات نشان داده که رنگ های ارزان قیمت مو حاوی موادی مانند آمین های معطر و فنول ها هستند. این مواد حاوی پراکسید هیدروژن هستند که ممکن است به سلامتی شما آسیب برسانند. پراکسید هیدروژن یک ترکیب شیمیایی از آب و هیدروژن است که با از بین بردن رنگدانه ملانین مو، به عنوان ماده روشن کننده عمل می کند.

سایر مواد شیمیایی مضر شامل سرب، جیوه و PPD (پارافنیلن دی آمین) است. این مواد شیمیایی می توانند منجر به یک سری واکنش های آلرژیک از جمله بثورات، ریزش مو، بیماری های پوستی و عوارض تنفسی شوند. بثورات و بیماری های پوستی، در اثر نفوذ مواد شیمیایی موجود در رنگ مو به داخل پوست و ایجاد جوش، بروز داده می شود.  بعلاوه، این مواد ممکن است منجر به برخی از واکنش های آلرژیک مانند درماتیت چشم، گوش، پوست سر و صورت شود.

بخارات سمی منتشر شده توسط مواد شیمیایی تشکیل دهنده رنگ مو، ممکن است منجر به مشکلات تنفسی شود. کسانی که از بیماری های تنفسی رنج می برند، ممکن است با عوارض بیشتری نسبت به افراد عادی مواجه شوند. این عوارض شامل خس خس سینه، سرفه، مشکل تنفس و سفت شدن قفسه سینه است. در ادامه، بیشتر با دیگر عوارض رنگ کردن مو آشنا می شویم.

ترکیبات مضر رنگ های مو

عوارض اصلی رنگ کردن مداوم مو

با دیدن رنگ موهای جذاب افراد مشهور و بازیگران هالیوودی، کمتر کسی وجود دارد که برای رنگ کردن موهایش ترغیب نشود. اما همان طور که در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم، رنگ کردن مو ممکن است عوارض سنگین و جبران ناپذیری را نه تنها برای موها، بلکه برای سلامت عمومی پوست و مو داشته باشد. اگر شما از جمله افرادی هستید که موهای خود را به  صورت مداوم رنگ می کنید، لازم است با عوارض آن آشنا شوید. علائم و آسیب های ناشی از رنگ مو ممکن است همیشه بلافاصله ظاهر نشده و بعد از جلسات متعدد رنگ کردن مو، ممکن است چند روز یا حتی هفته ها طول بکشد. به خصوص اگر موهایتان را خیلی مرتب رنگ کنید، احتمال وقوع عوارض شدید، چندین برابر می شود.

به همین دلیل، ما در زلفان تصمیم گرفتیم تا با ذکر عوارض اصلی رنگ کردن مداوم مو، شما را با آن ها آشنا کنیم. در ادامه، اصلی ترین عوارض گزارش شده را می بینیم.

1. ضعیف شدن موها از مهم ترین عوارض رنگ کردن مکرر مو

رنگ موها اغلب حاوی آمونیاک (یا مواد شیمیایی مشابه آن) و پراکسید هیدروژن هستند. آمونیاک ساقه موهای شما را می شکند و هیدروژن پراکسید، رنگدانه طبیعی موهای شما را خنثی می کند (یا سفید می کند) و رنگ آن را از بین می برد. این فرآیند نرم کردن کوتیکول های مو برای رسیدن به بافت های زیرین موهای شما و سفید کردن رنگدانه طبیعی آن، در واقع عامل اصلی آسیب دیدن مو است.

رنگ کردن مکرر موها با استفاده از این مواد شیمیایی، باعث از بین رفتن درخشندگی، شکسته شدن آسان و در برخی موارد شدید، ریزش موها می شود. در حالی که با درمان های مراقبت از مو می توان تا حدی از این آسیب ها جلوگیری کرده و موها را احیا کرد، اما بهترین راه، پرهیز از انجام مکرر رنگ کردن موها است. اگر نمی توانید از این کار بگذرید، می توانید از محصولات مراقبت مو بسیار باکیفیت و موثر در فروشگاه زلفان استفاده کنید. ما در زلفان، با فراهم کردن امکان خرید بهترین محصولات مراقبت مو خارجی مثل آنتی دمیج کادیوو، اسپری های محافظ حرارتی و …، به شما در حفظ زیبایی موهایتان کمک می کنیم.

2. واکنش های آلرژیک

بیشتر مواد رنگ مو، به دلیل داشتن پارافنیلن دی آمین که ماده حساسیت زای رایجی است، باعث بروز واکنش های آلرژیک می شود. افرادی که به درماتیت پوستی مبتلا هستند، به خصوص به دلیل PPD و سایر مواد شیمیایی موجود در رنگ ها، مستعد واکنش هستند. افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس نیز باید از رنگ کردن مو خودداری کنند. در موارد خفیف، رنگ های دائمی می توانند باعث خارش، تحریک پوست، قرمزی یا تورم در پوست سر یا سایر مناطق حساس مانند صورت و گردن شوند.

نکته دیگری که هنگام استفاده از این رنگ ها باید به خاطر داشته باشید، این است که عدم واکنش آلرژیک در گذشته به این معنی نیست که در آینده چنین واکنشی نخواهید داشت. هرچه بیشتر موهای خود را رنگ کنید، احتمال واکنش نامطلوب بیشتر می شود.

عوارض اصلی رنگ کردن مداوم مو

3. تأثیرات روی باروری از مهم ترین عوارض رنگ کردن مکرر مو

تحقیقات در این زمینه متناقض است. اگرچه در چند مطالعه ذکر شده است که حداقل جذب سیستمیک محصولات مو وجود دارد، اما رنگ های مو ممکن است در واقع بر باروری یا بارداری تأثیر نگذارد. با این حال، از آنجا که احتمال در معرض خطر قرار گرفتن با رنگ مو برای مدت طولانی وجود دارد، بهتر است از رنگ مو در صورت بارداری یا پیش از تصمیم برای بارداری، خودداری کنید.

4. ورم ملتحمه

عدم رعایت احتیاط شدید هنگام رنگ کردن مو، می تواند منجر به تماس مواد شیمیایی با قسمت های حساس صورت شود. در بعضی موارد، هنگامی که مواد شیمیایی رنگ مو با چشم شما تماس پیدا می کند، می تواند منجر به التهاب ملتحمه یا ورم و قرمزی چشم شود.

5. آسم

آسم یکی از علائم واکنش آلرژیک شدید به رنگ مو است. استنشاق مداوم مواد شیمیایی در رنگ مو می تواند منجر به سرفه، خس خس سینه، التهاب ریه، ناراحتی گلو و حملات آسم شود.

6. سرطان از مهم ترین عوارض رنگ کردن مکرر مو

هنگامی که رنگ های موی برای اولین بار معرفی شدند، مشخص شد که آن ها دارای ترکیباتی سرطان زا هستند. در حالی که امروزه فرمولاسیون رنگ ها مو برای جایگزینی این مواد شیمیایی تغییر یافته اند، بحث در مورد اینکه آیا رنگ های مو می توانند باعث سرطان شوند، هنوز به نتیجه منفی قطعی نرسیده است. برای اثبات این موضوع، تحقیقات و مطالعات علمی بیشتری برای ایجاد ارتباط مشخص بین استفاده از رنگ موی دائمی و سرطان، مورد نیاز است.

با وجود تمام موارد گفته شده در بالا، هنوز هم افراد زیادی روزانه در سراسر دنیا، از رنگ مو برای بهتر شدن ظاهر خود استفاده می کنند. اگرچه هر یک از عوارض گفته شده ممکن است رخ دهد، اما با رعایت برخی نکات، می توانید شما نیز مانند تمام افرادی که موهای خود را با کمترین عوارض ممکنه، رنگ می کنند، این کار را انجام دهید. برخی از این نکات و موارد احتیاط را در ادامه می بینیم.

عوارض اصلی رنگ کردن مداوم مو

موارد احتیاطی هنگام رنگ کردن مو

  • سعی کنید تا حد امکان از استفاده از رنگ دائمی موها خودداری کنید. در عوض می توانید از رنگ های موقتی استفاده کنید. گرچه این ها موقتی هستند، اما به اندازه رنگ موهای دائمی مواد شیمیایی مضر ندارند.
  • همیشه قبل از اینکه موهای خود را رنگ کنید، تست رنگ انجام دهید. این تست به شما کمک می کند تا از واکنش آلرژیک احتمالی جلوگیری کنید. همچنین به شما کمک می کند تا تشخیص دهید موهای شما به اندازه کافی سالم است که قابل رنگ کردن باشد.
  • موهای خود را در سالن های تخصصی رنگ کنید. اگر می خواهید این کار را در خانه انجام دهید، باید برخی موارد اصلی را در نظر داشته باشید در غیر این صورت با عوارض جبران ناپذیر مواجه خواهید شد. برای جلوگیری از مشاهده یک فاجعه روی موهایتان، کار را به آرایشگری بسپارید که به او اعتماد دارید.
  • همیشه موهای خود را در یک مکان با نور و تهویه مناسب رنگ کنید. تهویه ضعیف می تواند باعث تحریک چشم و بینی شود.
  • تحقیقات خود را انجام دهید و از محصولات مارک های معتبری استفاده کنید که از بسیاری از مواد شیمیایی مضر استفاده نمی کنند، حتی اگر این بدان معناست که مجبور خواهید شد کمی هزینه اضافی نیز صرف کنید.
  • مطمئن ترین راه برای رنگ کردن مو، عدم استفاده از رنگ های دائمی مو و استفاده از گزینه های طبیعی برای رنگ مو است.

جمع بندی نهایی

در این مقاله، نگاهی به سوال رایج درباره رنگ مو، یعنی عوارض اصلی این کار، انداخته شده است. در حالی که محصولات خوبی برای مو وجود دارد که ماهیتی ارگانیک دارند و حداقل عوارض جانبی را دارند، ما در زلفان استفاده از یک رنگ موی مطمئن یا یک رنگ مو طبیعی را برای رنگ کردن موهای شما توصیه می کنیم. رنگ های طبیعی مو هیچ عارضه ای ندارند و در عین حال که موهایتان را به آرامی مرطوب می کنند، حالت طبیعی به آن می دهند. عوارض جانبی رنگ مو اگر کنترل نشود ممکن است جدی باشد. از بثورات پوستی گرفته تا عوارض تنفسی، لیست طولانی است که در بالا به طور کامل بررسی شد. اگر هنوز هم قصد دارید موهایتان را رنگ کنید، می توانید با استفاده از محصولات مراقبت مو ما در فروشگاه زلفان، عوارض ناشی از مواد شیمیایی را تا حد زیادی کنترل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *