مقالات آموزشی

آیا استفاده از اسپری مو حالت دهنده مضر است؟

آیا استفاده از اسپری مو حالت دهنده مضر است؟

آیا استفاده از اسپری مو به یکی از عادت های روزمره شما تبدیل شده است؟ احساس می کنید بدون زدن آن موهایتان بی حالت بد فرم می شود؟ آیا استفاده زیاد از اسپری مو حالت دهنده مضر و باعث ریزش موها می شود؟ یکی از راه هایی که موهای خود را زیبا نشان دهید استفاده از اسپری مو حالت دهنده می باشد. بعضی از افراد از این اسپری ها هنگامی که به مهمانی می روند از آن استفاده می کنند عده ایی دیگر هر روز بدون اسپری از خانه بیرون نمی روند. جز هر کدام از این دسته ها اگر هستید باید به ضررهایی که این مواد می تواند برای موهای شما داشته باشد باید آگاه شوید پس ما را در فروشگاه زلفان همراهی کنید تا به این موضوع بیشتر بپردازیم.

انواع حالت دهنده ها مو

حالت دهنده های مو، امروزه در انواع و اقسام مختلف در بازار وجود دارد واکس های مو، اسپری ها و ژل ها از انواع این حالت دهنده ها هستند که هر کدام برای کاری خاصی ساخته شده اند و با هدفی یکسان که حالت دادن به مو زیبایی آن است.

اسپری مو حالت دهنده

برای حالت دادن به موها یکی از وسایلی که از آن استفاده می شود اسپری مو حالت دهنده است که اگر این مواد را فقط روی ساقه مو اسپری کنید مشکلی پیش نخواهد آمد و باعث ریزش مو نمی شود که بعضی از افراد ریزش موی خود را به آن ربط می دهند. اما در صورتی که به ریشه مو زده شود باعث بسته شدن روزنه مو شده که رشد فولیکول مو را متوقف می کند. همچنین بعضی از افراد برای اینکه وقت کمتری را برای آرایش موهای خود صرف کنند اسپری حالت دهنده مو را چند روز روی موهای خود نگه می دارند.

آیا استفاده از اسپری حالت دهنده مو

ژل ها

ساختار پلیمری با ترکیبات شیمیایی که دارد باعث می شود رشته های مو بهم بچسبند و به موها حجم می دهند. وقتی ژل را روی ساقه مو قرار می دهید حلال آن تبخیر شده و لایه نازکی از پلیمر سطح مو را می پوشاند که همین باعث اتصال تارهای مو شده و مو را غیرقابل انعطاف کرده و به آن حالت می دهد. البته باید همانند خرید مواد کراتین و بوتاکس مو به جنس ژل ها توجه کنید. از آنجا که ژل در سطح سر جذب نمی شود به همین خاطر به ریشه موها آسیبی وارد نمی کند اما اگر طولانی مدت روی موها باشد مواد شیمیایی آن به ساقه مو آسیب می رساند و باعث شکنندگی موها خواهد شد.

  • تماس هر ماده شیمیایی با پوست سر امکان ایجاد حساسیت را در برخی افراد افزایش می دهد پس تا جایی که امکان دارد اسپری مو حالت دهنده و یا ژل را کمتر استفاده کرده و سعی کنید آن را روی ساقه موهایتان بزنید.

واکس مو

یکی دیگر از محصولاتی که برای حالت دادن مو از آن استفاده می شود واکس مو می باشد که شبیه موم بوده به همین خاطر به آن واکس موم هم گفته می شود. واکس مو موها را به هم میچسباند وبافتی طبیعی به آن میبخشد. این محصول باعث براق شدن موها شده و اصلا موها دچار موخوره و شکنندگی نمی شود.

فوم یا موس

فوم ها یکی از حالت دهنده های مو است که همانند اسپری مو حالت دهنده عمل می کند و ساختار شیمیایی آن شبیه ژل بوده با این تفاوت که کف مانند می باشد. فوم ها مو را مانند ژل غیر قابل انعطاف نمی کنند و ظاهر غیر طبیعی به مو نمی دهد و موها همیشه به صورت طبیعی دیده می شوند. اما در مقایسه با حالت دهنده ها و ژل ها دوام کمتری داشته به همین خاطر همیشه آرایشگرها توصیه می کنند که بدون سشوار و اتومو از موس استفاده نکنید چون زود حالت خود را از دست می دهد.

  • البته باید به این نکته هم توجه کنید که استفاده از سشوار و اتومو زیاد باعث آسیب رساندن به مو خواهد شد و همچنین موس ها برای هر حالت دهنده ایی ساخته نشده بلکه به ضخامت مو و چربی موهای شما بستگی دارد و باید در هنگام خرید به نوع مو خود توجه کرده و محصول مناسب آن را استفاده نمایید.

استفاده از اسپری مو حالت دهنده در بارداری

اسپری مو حالت دهنده با ایجاد یک لایه بر روی موها حالت مو را کنترل کرده محلول هایی که برای این نوع محصولات به کار می رود مواد الکلی بوده که در معرض هوا به شدت فرار است که فقط پلیمر مورد استفاده آن روی موها باقی خواهد ماند. تماس با اسپری مو حالت دهنده برای زنان باردار خطرناک خواهد بود مخصوصا اگر در سالن های آرایشی مشغول به کار هستید و با مواد به صورت همیشگی سر و کار دارید می تواند برای نوزاد شما خطر آفرین باشد. اگر نوزاد شما پسر باشد اعضای جنسی آن ناقص بوده و مجرای ادراری آن ها از غدد جنسی جدا می شود و دانشمندان دانشگاه ایمپریال لندن نیز آن تایید کرده اند. یکی از بهترین اسپری های محافظتی مو اسپری محافظ حرارتی مو فلپس می باشد که همه افراد می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

اسپری محافظ حرارتی مو فلپس

توصیه هایی برای کسانی که اسپری مو حالت دهنده می زنند

اگر می خواهید از اسپری مو حالت دهنده استفاده کنید باید به این توصیه هایی که در زیر به آن اشاره می کنیم توجه نمایید.

در فضای آزاد اسپری مو حالت دهنده کنید:

برای اینکه محصولات شیمیایی کمترین اثر را روی سلامت خود و خانواده تان داشته باشد بهتر است وقتی می خواهید از اسپری مو حالت دهنده استفاده کنید به فضای باز رفته این کار را انجام دهید. باقی ماندن قطرات این اسپری ها در فضای خانه باعث به خطر افتادن سلامت شما خواهد شد.

با فاصله اسپری نمایید:

اگر می خواهید محصولات حالت دهنده مو تاثیر بهتری روی موهای شما داشته باشند بهتر است با فاصله آن را روی موهای خود اسپری کنید پس حتما فاصله 30 سانتی متری را رعایت نمایید.

خرید اسپری سبز:

به خاطر ضررهایی که در بالا به آن اشاره کردیم بیشتر تولید کنندگان این محصولات به فکر آن افتاده اند که محصولاتی را روانه بازار کنند که برای سلامتی افراد کمترین خطر ممکن را داشته باشد به همین خاطر روی این نوع محصولات واژه سبز را حک کرده اند. پس ما به شما توصیه می کنیم که حتما در هنگام خرید به این نکته توجه کنید.

بستن دهان و چشم ها:

هنگام استفاده از این اسپری ها امکان رفتن قطرات آن در دهان و چشم ها وجود دارد پس حتما موقع اسپری کردن این محصولات دهان و چشم های خود را ببندید. حتی می توانید در این مواقع با ماسک زدن دهان و بینی خود را پوشش دهید و با دست روی چشم خود را بگیرید. وقتی هم اسپری کردید از آنجا دور شوید و پنجره و یا تهویه هوا را روشن کنید. در مقاله دیگری از سایت زلفان با عنوان معرفی 10 شامپو مناسب برای موهای کراتینه شده به بررسی بهترین شامپوها برای افزایش ماندگاری کراتین پرداخته شده که می تواند کمک زیادی به کاربران بکند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *