مقالات آموزشی

هر آنچه که باید در مورد ریزش مو مردان بدانید

ریزش مو در آقایان

آیا با دلایل و علت های ریزش مو مردان آشنایی دارید؟ چگونه می توان از ریزش مو یا طاسی مردانه جلوگیری کرد؟ آیا راه حل هایی برای جلوگیری از طاسی مردان وجود دارد؟

مقیاس نوروود (یا مقیاس همیلتون-نوروود)، یک سیستم طبقه بندی پیشرو برای اندازه گیری میزان الگوی طاسی مردان است. در طول چندین دهه مردان به طور معمول در یکی از چندین الگوی معمول، موهای خود را از دست می دهند. مقیاس نوروود تصاویری با ارجاع آسان ارائه می دهد که مراحل مختلف طاسی افراد را نشان می دهد.

برای همین منظور، چندین مقیاس طبقه بندی دیگر نیز وجود دارد که توسط پزشکان، محققان و جراحان کاشت مو استفاده می شود. برخی از مقیاس های طبقه بندی شامل هر دو دسته مردان و زنان شده و یا بر طاسی زنان تمرکز دارد. مقیاس نوروود، معیارهایی است که معمولاً توسط پزشکان هنگام بحث در مورد طاسی الگوی مردانه استفاده می شود. این یک نقطه مرجع برای تشخیص میزان طاسی، بحث در مورد گزینه های درمان و اندازه گیری اثربخشی درمان را فراهم می کند. در این مقاله از سایت فروشگاه تخصصی محصولات مو زلفان، به شکل جامع با این مقیاس جهانی آشنا شده و بیشتر آن را بررسی خواهیم کرد.

7 مرحله ریزش مو مردان

مقیاس نوروود هفت مرحله دارد. هر کدام از این مراحل، شدت و الگوی ریزش مو را اندازه گیری می کند که در ادامه با هر یک از آن ها آشنا خواهیم شد.

 • مرحله اول؛ عدم ریزش مو یا حتی عقب رفتن خط رویش مو.
 • مرحله دوم؛ کمی عقب رفتگی از خط رویش مو در اطراف شقیقه ها وجود دارد. این مرحله به عنوان مرحله خط موی بزرگسالان یا خط موی بالغ نیز شناخته می شود.
 • مرحله سوم؛ اولین علائم طاسی قابل توجه ظاهر می شود. خط مو در هر دو طرف شقیقه عمیقا بالا رفته و شبیه شکل M ، U یا V می شود. قسمت های تو رفته، کاملاً بدون مو و یا به ندرت با کمی مو پوشانده شده است.

نکته: مرحله سوم، فرق سر (vertex)؛ خط رویش مو مثل مرحله دوم است، اما ریزش موی قابل توجهی در قسمت بالای سر (پس سر) وجود دارد.

 • مرحله چهارم؛ عقب رفتگی خط رویش مو شدیدتر از مرحله 2 شده و موهای کم پشتی در قسمت پس سر دیده می شود و یا کاملاً بدون مو است. این دو ناحیه ریزش مو، با نوار باریکی از موهای متصل به موهای باقیمانده، متصل می شود.
 • مرحله پنجم؛ دو ناحیه‌ای که دچار ریزش مو شده، بزرگتر و شدیدتر از مرحله چهارم است. این دو ناحیه هنوز از هم جدا هستند، اما نوار موی بین آن ها، باریک تر و پراکنده تر است.
 • مرحله ششم؛ نواحی طاسی گفته شده در مراحل 4 و5، کاملاً به هم رسیده و یکی شده اند، اما ممکن است نوار بسیار باریک و پراکنده ای وجود داشته باشد.
 • مرحله هفتم؛ این مرحله شدیدترین مرحله ریزش مو است. در این مرحله می بینیم که تنها نوار باریکی از موهای کم پشت در کناره های سر قرار گرفته اند. این موها معمولاً متراکم نیستند.
 • کلاس A از مقیاس نوروود؛ تغییرات کلاس A در مقیاس نوروود، نوعی پیشرفت ریزش موی متفاوت و کمتری نسبت به سایر موارد است. تفاوت اصلی این، در آن است که خط رویش مو بدون این که وسط سر خالی شود و یا هیچ طاسی در بالای سر دیده شود، به طور یکنواخت عقب می رود.

در شکل زیر، می بینیم که هر یک از مراحل گفته شده در بالا چطور رخ می دهد:

الگوی ریش مو در مردان

Hair-loss-pattern-in-men

 

چگونه طاسی در مردان تشخیص داده می شود؟

ریزش مو، با معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی قابل تشخیص است. بیشتر الگوهای ریزش مو به عنوان طاسی مردانه تشخیص داده می شود، اما اگر شما یک زن، فرد جوان و یا شخصی با ریزش موی غیرمعمول هستید، ممکن است پزشک شما  سایر علل احتمالی را بیان کند. یک متخصص پوست یا متخصصان ریزش مو می توانند با بررسی پوست سر شما، میزان ریزش مو و الگوی آن را تشخیص دهند. همچنین ممکن است پزشک شما چند تار موی شما را برداشته و فولیکول های موی شما را دقیق تر معاینه کند.

درمان ریزش مو مردان

درمان های ریزش مو به شرطی که زودتر شروع شوند، موفقیت بیشتری خواهند داشت. به طور معمول، کاهش سرعت ریزش موها، نسبت به تحریک رشد مجدد آن ها بسیار ساده تر است. فولیکول های مویی که متوقف شوند، پس از حدود دو سال خاموش شده و دیگر نمی توانند دوباره فعال شوند. اما زمانی که ریزش موهای شما به حد قابل توجه و بسیار زیادی رسید، بهترین روش کمک گرفتن از جراحی است. قبل از خرید کراتین مو اصل برای صاف کردن موهای خود، مطمن شوید که ریزش موهای خود را متوقف کرده اید. در مقاله دیگری از سایت زلفان با عنوان معرفی 19 درمان گیاهی موثر برای رشد مو به بررسی تاثیر درمان های گیاهی در رشد موها پرداخته شده و می تواند اطلاعات مفیدی به کاربران ارائه کند.

درمان های بدون نسخه یا (OTC (Over-the-Counter

درمان های موجود بدون نسخه و کارهایی که بتوانید به سادگی از آن ها کمک بگیرید، شامل موارد زیر است:

ماینوکسیدیل: این دارو که مستقیماً به پوست سر زده می شود، می تواند نازک شدن موهای شما را متوقف کند. همچنین می تواند باعث تحریک رشد مو در قسمت های بالایی سر شود. این دارو را که با نام تجاری Rogaine هم به فروش می رسد، می توان با سایر روش های درمانی ترکیب کرد.

دستگاه های لیزر: برس ها، شانه ها و دستگاه های مختلفی وجود دارد که نور لیزر را از آن ها خارج شده و به عنوان روش های درمانی در ریزش مو، در بازار عرضه می شوند. اگرچه ممکن است این دستگاه ها بتوانند رشد مو را تحریک کنند، اما این درمان از نظر بالینی هنوز ثابت نشده است.

روش های درمانی دارویی برای طاسی مردان

با توجه به شدت ریزش مو و موفقیتی که شما در درمان های OTC کسب کرده اید، پزشک متخصص شما ممکن است داروهایی مانند  فیناستراید را تجویز کند. فیناستراید قرصی است که برای درمان مردان مبتلا به ریزش مو استفاده شده و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای این درمان تأیید شده است. طبق داده های ثبت شده در آمریکا، این دارو می تواند تا 88 درصد ریزش موی مردان را کند کرده و تا 66 درصد، رشد مجدد موها را تحریک کند.

سایر درمان های جراحی برای جلوگیری از ریزش مو مردان

روش های پزشکی دیگری نیز هستند ک از آن ها برای درمان ریزش مو می توان استفاده کرد. در ادامه، بیشتر با این روش ها آشنا خواهیم شد.

کاشت مو؛ در این روش، قسمت هایی از پوست سر شما را که رشد موی خوبی دارند بر داشته و سپس فولیکول های موی آن را به بخش های طاس سر پیوند می زنند.

کاهش پوست سر؛ در این روش، قسمتی از بخش های طاس سر را با جراحی برداشته و بخش هایی که را رشد موی خوبی دارند، به هم نزدیک می کنند. می توان این روش را با کاشت مو ترکیب کرده و نتیجه بهتری گرفت.

گسترش پوست سر؛ در این روش، دستگاه هایی را به مدت سه تا چهار هفته زیر پوست سر قرار می دهند تا باعث کشش پوست سر شود. این روش را هم به عنوان یک درمان مستقل، و هم به عنوان مرحله قبل از کاهش پوست سر، انجام می دهند.

میکروپیگمنتیشن پوست سر؛ با این روش، تتوهای ریزی را روی بخش های طاس سر انجام می دهند تا مانند موی تازه تراشیده جلوه کند. حتما قبل از گرفتن قیمت بوتاکس مو ایرانی اول ریزش مو خود را کنترل کنید. همچنین استفاده از شامپوهای بدون سولفات و سدیم کلراید مانند شامپو فری سولفات مو دکس می تواند در جلوگیری از ریزش مو موثر باشد.

شامپو فری سولفات مو

عواملی که باعث ریزش موی مردان می شود

دلایل ریزش مو با الگوی مردانه، ناشی از یک مجموعه عوامل ژنتیکی، هورمونی و محیطی است. در واقع، ژن هایی که از پدر و مادر خود به ارث برده اید، میزان حساسیت شما نسبت به هورمون هایی مثل آندروژن، و به ویژه هورمون دی هیدروتستوسترون یا همان DHT را، تعیین می کند. هر تار از موی شما، از یک فولیکول شروع شده و به شکل معمول، بین دو الی شش سال می تواند به رشد خود ادامه دهد تا زمانی که وارد مرحله استراحت و بعد ریزش شود. زمانی که فولیکول، رشد موی مجدد را شروع کند، این چرخه دوباره تکرار می شود.

اما تاثیر هورمون های گفته شده چیست؟ افزایش هورمون آندروژن، سبب کوتاه شدن چرخه رشد مو شده و می تواند آن را از زمان عادی خود، به چند هفته تا چند ماه کاهش دهد. هورمون DHT نیز با تحریک فرآیند کوتاه سازی موها، باعث می شود موهای جدیدی که تازه رشد می کنند، کوتاه تر و البته نازک تر از حد معمول شوند. در نتیجه فعالیت این دو هورمون، فولیکول های مو طبق الگوی جدید که این هورمون ها ایجاد کرده اند، عمل می کنند.

چه راهی برای جلوگیری از ریزش مو با الگوی مردانه وجود دارد؟

روش های پیشگیری و درمان ریزش مو، باید دست به دست هم داده و با هم انجام شوند. شروع طاسی سر و سرعت از دست دادن موها، در افراد با رده های سنی مختلف، متفاوت است. بنابراین، زمان شروع اقدامات پیشگیرانه برای هر کس متفاوت است.  درمان های ریزش مو مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید که در بالا به آن اشاره کردیم، می توانند تا حد زیادی در جلوگیری از ریزش مو موثر باشند.

اگر قصد خرید محصولات بهداشتی و مراقبتی برای موهای سر خود هستید، می توانید به فروشگاه زلفان مراجعه کنید. این فروشگاه از بهترین و معتبرترین فروشگاه های تخصصی مو سر می باشد که شما می توانید محصولات خود را با مناسب ترین قیمت خریداری کنید. بهترین کراتین کادیوو اصل را نیز می توانید با قیمت مناسب از فروشگاه زلفان تهیه کنید.

3 دیدگاه در “هر آنچه که باید در مورد ریزش مو مردان بدانید

 1. احسنی گفت:

  مقالاتتون در مورد موی سر واقعا عالیه من شوهرم ریزش موی سر داشت و این مطلب خیلی به دردم خورد

 2. قادر گفت:

  یعنی بخاطر این دلایلی که نام بردید موهای سر شروع به ریزش میکنه???خیلی برام جالب بود بدونم چرا موهای سرم ریزش دارن

 3. Azu گفت:

  سایتون یکی از بهترین سایت های هست در مورد مو من حمیشه از سایتتون خرید میکنم و خیلی ازش رازیم الانم که مطالب عالیتون و مطالعه میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *